Kaş Dökülmesi

Yöntemleri tarif ediliş sırasına göre yazmak olayı daha anlaşılır kılacaktır.Burada önce yöntemlerden sora da ayrıntılarından söz edilecekitr. Herkes FUE yaptığını söyler ama sonucu etkileyen ve çok dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntıları vardır.

Kaş Ekim Yöntemleri;

Aslında halihazırda uygulanan tek yöntem vardır ancak ayrıntılar önemlidir ve ekime karar vermeden önce sayfa dikkatlice okunmalıdır.

FUT Yöntemi;

Saç ekimi işinin mantığından kopamayanların bir süre uyguladığı bir tekniktir, büyük oranda terkedilmiş ve tek tük uygulayan kalmıştır. FUT yönteminde enseden 1×5 -7 cm ölçülerinde cilt kesilerek alınır, alınan bu parça 1-3 kök içeren küçük parçalara ayrılır ve kaş olması istenilen yerde kesici aletlerle açılan deliklere ekilirdi. Sonuç tam bir hüsrandır.

FİT Yöntemi;

Biz FUT yapmıyoruz diyebilmek için ne anlama geldiği belli olmayan bir yöntemdir. Adı dışında farkı olduğu söylemek zordur. Yapan kalmamıştır

FUE Kaş Ekimi;

2016 yılı itibariyle hala en iyi yöntemdir tabiki doğru uygulanması halinde. Önümüzdeki yıllarda daha iyisi tanımlanana kadar geçerli bir tekniktir. FUE nin hakkıyla yapılması halinde kaşa doğaldaki açıya yakın açı verilebilmektedir bu sayede doğaldan ayırımak zordur. Saç ekiminde kullanılan FUE tekniğinden sonra elde edilecek sonuç FUT yönteminden farklı olmayacağı için ekim yapan klişinin nasıl bir FUE uyguladığından emin olunmalı ve sayfanın devamındaki ayrıntılara dikkat ederek araştırma yapılmalıdır.
11 senedir her vakada kendimize “bu işi daha iyi nasıl yaparız” sorusunun cevabıyla her gün daha iyi sonuç elde edebileceğimiz sonuca ulaştık. Bu süre zarfında yaptığımız yüzlerce kaş ekimi bize şu noktalara dikkat etmemiz gerektiğini öğretti;

 • Kökün yerleştirileceği nokta iğne ile delinmeli kesinlikle kanal açılarak yapılmamalıdır. Hastayı ikna etmek için söylenen “lateral slit” yöntemi kanal açmaktır ve sonuç aynıdır.
 • Her bir kök kesinlikle tekli ekilmelidir asla iki üç follikül içeren şekilde ekilmemelidir.
 • Kaş ekimi yardımcı sağlık personellerine yaptırlmaması gereken ciddi bir cerrahi girişimdir kesinlikle uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Hasta “saç ekim uzmanı” kelime oyunuyla aldatılmamalıdır.
 • Her kök ciltle arasında 25-30 derece olacak şekilde ekilmeli, “yatık ekiyoruz” gibi ne anlama geldiği belli olmayan cümlelerle hasta ikna edilmemelidir.
 • Kaşın üst sırası kulak memesine, alt sırası kulak tepesine bakacak şekilde yani 10-15 derece açılarla yerleştirilmelidir.
 • Hastayı ikna etmek için “zamanla kaşa uyum sağlar” denmemeli ensedeki saçlar uzadığı sürece uzamaya devam edeceği hastadan saklanmamalıdır.
 • Hastanın istediği gibi abartılı kaş değil doğala yaklaşacak ve hastanın yüzüne uyacak bir plan çizilmelidir. Kaş kalınlaştıkça doğallıktan uzaklaşılır.
 • Köklerin tamamının alınıp sonra ekime geçilmesi dışarda bekleme süresinin uzun olmasına yani köklerin osijensiz geçireceği sürenin uzamasına neden olur bu sebeple alımla ekim eş zamanlı yapılmalı, dışarda kalış süresi olabildiğinde kısaltılmalıdır.
 • Ücretlendirme kök başı yapılmalı ve ihtiyaca yakın sayıda ekilmelidir. Abartılı sayılarla ikna etmeye çalışmak yerine “makul bir rakam ektirin gerekirse sıklaştırma yaptırın” gibi daha iyi sonuç elde edilecek şekilde yaklaşılmalıdır.
 • Follikülün canlı kısmından değil zarar vermeyecek şekilde cansız kıl kılmından tutularak ekilmelidir yoksa teller kıvırcık çıkar. Bu uygulama ancak iğne ila kanal açmadan ekimle mümkündür.
 • Ekimde kullanılacak uçlar 0.6 mm den kalın olmamalıdır, kanal açılarak yapılan ekimde açılan kanallar 1.2 mm ve daha büyük olduğu için her kaşın dibinde çukurluk kalabilir.

Kaş ekimi yaptıracaklar yukardaki 11 maddeyi ders çalışır gibi ciddi şekilde öğrenmeli gerekirse eline yazarak liste yapıp ekim yapacak kişiye her soruyu ayrı ayrı sormalı ve net cevap almalıdır. Aldığı cevaplardan ikna olursa yaptırmalı yoksa başka bir klinikle görüşmelidir.Kaş Ekim Yöntemleri için 2 yorum yapılmış


Hatıce Ocal

Ekılecek kas koklerı ensedan degıl baska bı bolgedan mısal koldan bacagdan alınır mı ?
Op.Dr.Atilla KAYA
evet alınabilir ama aynı görselliği elde etmek için 4-5 kat kök ekmek gerekir, diğer taraftan koldan kök almak zordur, kökler alırken zedelenebildiği için çıkma oranı da daha düşüktür

Özgül

Merhabalar, başka biri donör olabilir mi? Mesela benim saçlarım çok ince başka biri kıl kokü verse ekilemez mi? İlla kendi kıl kökümüz mü olması gerekiyor neden?
Op.Dr.Atilla Kaya
başkasından aldığımız zaman organ nakline girer,ciddi bir şekilde kortizon tedavisi ve başka ilaçlar almanız gerekir.kaş ekimi için değmez.birde kıl ne kadar ince ise kaş ekimi o kadar doğal olur

kalkun