Kaş Ekimi Yapan Yerler

Kıl kökü nakli narkoz, yataklı tedavi kurumu ve ileri teknoloji ürünleri gerektirmeyen küçük cerrahi girişimlerdir. Her ne kadar sayfanın konusunu ”yerler” olarak benimsesem de ”yer”  kaş ekmez, kaşı insan eker, daha doğrusu doktorun kendisi ekmelidir. Bu durumda yer değil doktor araştırmalısınız. Nerede yapıldığının değil kimin yaptığı önemlidir. Çünkü tümüyle ustalık, itina ve tecrübe isteyen bir uygulamadır.

Kaş ekimi yaptırnların fotoğrafları ve ekim videoları için instagram.com/kasekimi

Sayfayı okuyup bitirdiğinizde kafanızdaki bir çok bilginin değiştiğini göreceksiniz.

12 yıl önce biz rutin olarak yaptığımız dönemde kaşın ekilebileceğini bilen klinik yoktu. Zamanla saç ekimindeki rekabet sebebiyle kliniklerin yeni arayışlara girmesi sonucu yapan yerlerin sayısı giderek arttı ve saç eken her yer yapmaya başladı.

Ancak bununla birlikte yeni sorunlar ortaya çıkmaya başladı çünkü kaşı da saç gibi ektikleri için artık etrafta garip kaşlı insanlar dolaşmaya başladı.

Bir kaşın ne kadar kötü ekilebileceğini görmek için kötü ekimlerin fotoğraflarının paylaşıldığı sayfaya bakmalısınız.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır

Ekim esnasında kullanılan ürünlerin büyük kısmı kullan-at ürünler olduğu için bir kişiye kullanılan malzemeler bir başkasına kullanılmaz. Durum böyle olunca bu cihazların ve malzemelerin olduğu her yerde yapılabilir.

Kaş Ekimi Yapan Yerler

Nerede ekim yapacağınızı araştırırken asıl sorgulamanız gereken ekimi kimin yapacağıdır. Şöyle ki çok lüks bir hastanede yaptıracağınız kaş ekimini tümüyle sağlık eğitimi dahi almamış bir yardımcı personel yapabilirken bu konuda uzman bir hekimin muayenehanesinde yada bir klinikte uzman doktora ekim yaptırmanız mümkün olabilir.
Nasıl basit bir fıtık ameliyatınızı bile yardımcı personellere ektirmek istemezseniz aynı şekilde ciddi görsel sorun yaşayabileceğiniz bu işlemi de bizzat uzman doktorun kendisinin yapmasını istemelisiniz.

Kaş Ekimi Yapan Doktorlar

Bu soruya cevap vermek gerçekten de çok zor çünkü ‘bu taleple başvuran hastaya ”kaş ekiyorum” diyen doktorların sayısı gerçekten çok falzdır, belki yüzlerle ifade edilebilri ama bunu diyenlerin öenmli bir kısmı hastayı ikan edene kadar böyle demekte işleme başlandığında şöyle bir hastanın yanına uğramakta ve işlemlerin neredeyse tamamını yardımcı personeller yapmaktadır. Bu şekilde yaklaşmadığını bir çok yerde ayrınttılı ifade eden iki doktor Op Dr Atilla Kaya ve Op Dr Serkan sabancıoğludur.

Kaş Ekimi Yapan Doktora Sorulacak Sorular

Bu soruları sorup net cevabını alıncaya kadar araştırmanıza devam etmelisiniz
– Kökler kaç derece açılarla ekilecek ( yatay ekiyoruz lafına inanmayın, sayısal değer isteyin, 25-30 derece olmalıdır)
– Kökler kaçlı olacak (kaçlı gelirse ekiyoruz sözünü önemsemeyin kesinlikle hepsinin tekli olması gerekir)
– Kaşlarımı kim ekecek (Uzman doktorun kedisi bizzat ekmelidir, ”ekip halinde ekiyoruz” veya ”saç uzmanlarımız ekiyor” sözleri sizi aldatmak için üretilmiş laflardır. Bindiğiniz uçağı pilot kontrolünde hostesin kullanmasına razı olur musunuz?)
– Kanal açılarak mı ekilecek (kanalları çok ince açıyoruz denirse önemsemeyin, iğne ile ekim konusunda ısrar edin, kanal ince de açılsa bu yöntemde açı verilmesi zordur).
– Ekilirken köklerin canlı kısmından mı tutulacak yoksa cansız kısımlarından mı tutularak ekilecek (köküün canlı kısmından tutulması kök ölümlerini artırır, ölmese bile kıvırcık çıkar)
– Kaşların yönü nereye bakacak )açı kadar yön de önemlidir, kaşın üst sırası kulağın memesine bakacak şekilde, alt sırası kulağın tepesine bakacak şekilde olmalıdır.
– Greftler alındıktan sonra uzun süre bekleyecek mi? (uzun süre vücut dışında bekleyen kökler oksijensiz kalırsa ölebilir)

Araştırmaya başlamadan bilmeniz gerekenler

 • Ekimin yapılacağı yerler kanal açılarak mı yoksa iğne ile delerek mi ekiliyor, kanal açılarak yapıldığında açı vermek diye bir kavram olmaz, iğne ile yapıldığında istenilen tarafa istenilen açıyla ekmek mümkündür.
 • Kökler kaç derece açıyla ekilecek;bu sorunun cevabı yatay ekiyoruz değildir 25 derece ile ekiyoruz gibi cevabı değerlendirmeye almalısınız çünkü ”yatay ekiyoruz” kelimelerinin anlamı çok açık değildir ama 25-30 derece anlaşılabilir bir değerdir.80  derce yatay eken biri 90 derece ekene kıyasla daha yatay ekmiş olur ama çok dik görünür.
 • Ekim işlemini kim yapacak; ”Ekip halinde ekiyoruz” sözü bu sorunun cevabı değildir kaş ekimi ekip halinde yapılan bir işlem değildir ancak tek kişi ekim yapabilir, birden fazla kişi ekiyorsa istenilen açıyı vermek mümkün olmaz. ”ekip halinde ekiyoruz diyen yere değil bizzat uzman doktorun kendisinin ektiği yerleri tercih edin.
 • İşlemi yapacak kişinin eğitimi nedir; Ekiminizi doktor mu yoksa yardımcı personellerimi ekecek bu durumu önceden netleştirmelisiniz, “saç ekim uzmanımız ekiyor” sözüne itibar etmeyin çünkü böyle bir uzmanlık dalı yok, kelime oyunlarıyla sizi ikna etmeye çalışıyorlar demektir..
 • Kökler kaçlı ekilecek; Her kökün mutlaka tekli ekilmesini istemelisiniz çünkü doğal kaşlarda asla ikili üçlü kök olmaz, ikili üçlü kökler halinde ekilirse işlem çabuk biter ama sonuç sizi mutlu etmez.
 • Bu soruların cevabını net bir şekilde almalı, buna rağmen bir klinikle görüşüp ikna olmamalı mutlaka farklı kliniklerden de görüş almalısınız. Size gösterilen resimlere inanmış gibi yapıp mümkünse o klinikte ekilmiş bir kişiyi canlı olarak yüz yüze görmelisiniz.
 • Kliniğin internet sitesinde gördüğünüz resme değil varsa onun orijinal haline bakmalısınız çünkü internetten resim araklamak çok yaygın bir işlemdir. Bu sitedki fotoğraflar maalesef bir çok site tarafından ”kendileri yapmış” gibi yayınlanmaktadır.

Ücret önemli gibi görünse de en önemsiz konu ücrettir ve en sonunda araştırın. Ücretten önce diğer tüm bu soruların cevabını almış olmalısınız, kuaförde saç yaptırmak gibi rutin bir işlem olmadığı için vereceğiniz bedelden çok ömür boyu gözünüzün üstünde tutacağınız bu kılların sizi mutlu etmesi önemlidir.

Kaş Ekiminde Uzman Tecrübesi Önemlidir

Bütün estetik uygulamalarında işlemi yapan kişinin bu konudaki bilgi, beceri ve tecrübesi yanı sıra uyguladığı yöntemin daha çok önemi vardır. Yani yöntemi doğru uygulamıyorsanız sonucun doğru olma ihtimali yoktur. Teknik isim olarak kıyaslandığında her ikisi de FUE yöntemidir ancak kök alma aynı isimle anılsa da asıl önemli olan ekim işleminin ne kadar farklı olduğu net anlaşılmaktadır.

İzleyeceğiniz videolar İnternet ortamında paylaşılmış iki kaş ekimi video sudur. Videoyu dikkatli izlediğinizde şu farkları göreceksiniz.

 • Sağdaki ekimde kanal açılarak yapılan yöntem uygulanmış ve her kanalın genişliği 3-4 kıl kökü + kökü tutan pensin iki bacağı girecek kadar yani yaklaşık 1.5 mm, soldaki ekimde ise kanal açılmadan iğne ile ekiliyor ve açılan delik 0.6 mm.
 • Sağ videoda kökler canlı kısımlarından tutularak ekiliyor, anlı kısım pensle ezildiği için köklerin önemli bir kısmı ölür, ölmeyenlerin kılların ise yapısı değişir ve kıvırcık çıkar. Soldaki ekimde kökün canlı kısmına asla dokunulmaz cansız kısmından tutularak ekilir. Bunun sonucu kök ölümü olmaz ve yapısı değişmez.
 • Sağ videoda kökler rastgele ve derdest edilerek kanala sokulur ve doğal olarak kılların hepsi farklı yönler, önemli bir kısmı da 90 derece karşıya bakacak şekilde dik çıkar. İğne ile delerek ekimde kökler deriye 25-30 derece açıyla ekilir, aynı zamanda üst sıra kulak memesine alt sıra ise kulak tepesine bakacak şekilde ekilir. Bu tarzda doğaldan ayırt edilemeyecek açılarla çıkar.
 • Kanalın açılması sırasında lateral slit denilen alet önceden var olan follikülleri keserek öldürebilir ancak iğne folliküle zarar vermez.
 • Sağ videoda kökler enseden alındığı gibi gurup halinde ekilmektedir ve doğal olarak kaşlar 2-3 hatta 4 kıl içeren demetler halinde çıkar oysa sol da greftler enseden alındıktan sonra işleme tabi tutulmuştur ve hepsi tekli kökler halinde ekilir. Kaş uzadığında doğalda olması gerektiği gibi hepsi tekli çıkar.
 • Kesici aletle kanal açılan her noktada küçük çukurlar oluşur oysa iğneyle delinerek yapılanda çukurluk oluşmaz.
 • Bu ekimleri yaptıran kişilerin biri % 100 pişman olacak ve epilasyon yaptıracak diğeri büyük ihtimalle memnun kalacak.
 • Sağ videoda yöntem gereği ekilecek alan şişirilir ve buna bağlı olarak hastanın gözü 4-6 gün açamayacağı kadar şişer, sol videoda uygulanan yöntemde şişirmek gerekmez ve göz şişmesi çok seyrek görülür.

Eğer hala kaş ekimi yaptırmadınız sa videoyu çok dikkatli izleyip edindiğiniz fikirlerden oluşturacağınız soruları mutlaka doktorunuza sorun ve net cevaplar almaya çalışın. Mesela “biz yatık ekiyoruz” lafına itibar etmeyin “biz 25-30 derece açılarla ekiyoruz” sözünü inandırıcı bulun. Her FUE’nin aynı şeyi ifade etmediğini yukarıda gördüğünüz gibi çok farklı uygulanabileceğini unutmadan FUE kelimesine balıklama atlamayın.

Merak Ettiğiniz Soruların Cevabı
Dikkat etmeniz gereken hususlardan biride kaş ekimi yapacak doktor’un mutlaka tecrübe ve deneyimli olması gerekmektedir. Aksi halde yapılan ekiminiz kötü görünümlü doğaldan uzak sonuçlara neden olacaktır (bu cümlede ne demek istendiğini daha iyi anlayabilmek için ”kötü yapılmış ekimler” sayfasındaki ekimleri görmelisiniz). Daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum formu yada iletişim sayfasından doktorumuza sorularınızı iletiniz. En kısa sürede yanıt verilmektedir. Ayrıca 0542 621 08 88 nolu telefona fotoğraflar göndererek de bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri