Silinmiş Kalıcı Makyaj

Kaşlarda yapılan kalıcı makyajın (kotür de denmektedir ama aslında değişik isimlerle daha kabul edilebilir hale getirilmeye çalışılsa da bir tür dövme yani tattodur) bir süre sonra silinmesi sonucu görünüm  görünümü sunulmaktadır.

Kaş ekim fotoğraf ve videoları için instagram.com/kasekimi

Sayfanın son kısmında yapılan kalıcı makyajı ilinmiş iki farklı kişiye kamuflaj amacıyla yağılan kaş ekimlerini görebilirsiniz.

Kalıcı Makyajın Silinmesi

Kalıcı Kontur Neden Tutmaz Neden Silinir

  1. Kullanılan pigmentin özelliği, kalitesi
  2. Kişinin vücudunun bu pigmenti parçalama ve taşıma yeteneği
  3. Güneşe fazla maruz kaldığı için solabilir
  4. Yeterli derinliğe girilmezse tutmaz

Pigment yani kullanılan boyanın molekülleri küçükse vücut daha rahat metebolize eder ve kısa sürede yok olur. Bu moleküllerden bir kısmı küçükse o zaman renkte değişim olur
Şöyle ki;
Kahverengi rengi elde etmek için kırmızı boya ile siyah boya karıştırılır, vücut siyah boyayı yok ederse geride kırmızı bir leke kalır.

Kalıcı Makyajın Süresi

Yukarıda yazdığım nedenlerle dövmede kullanılan boyanın (pigment) kalitesi ve vücudun yeteneği kalacağı süreyi çok değiştirir, 4-5 ayda solabileceği gibi uzun yıllar kalabilir de.

Son 12 yıldır yaptığımız ekimlerin yaklaşık % 70 kadarı yaptırdığı kontürden memnun olmayan kişilerdi. Bunların bir kısmı da 2. veya 3. defa yaptıranlardı.

Kalıcı Makyaj
2 kez yapılmış (farklı yükseklikte)

 

İnce kalıcı makyaj
İnce tasarlanmış kontur

 

Kalıcı makyajla kalınlaştırılan kısım silinmiş
kalınlaştırılan kısım silinmiş

 

Kendiliğinden silinen kalıcı makyaj
Kendiliğinden silinme

 

Tutmamış kalıcı makyaj
İstenilen düzeyde tutmamış

 

Kendiliğinden silinen kalıcı kaş makyajı
Kendiliğinden silinen kaş makyajı

 

Kaştaki dövmenin zamanla silinmesi
Kaştaki dövmenin zamanla silinmesi

 

Silikleşerek gri renk almış kaş dövmesi
Silikleşerek gri renk almış kaş dövmesi

Kalıcı Makyajın Renk Değiştirmesi

Konturun renk değiştirmesi ve zamanla solmasını resimlerde adım adım kontur örnekleri ile görünmektedir. Bu rengin değişmesi sorunu solmasından daha fazla rahatsız eden bir durumdur.
Aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi zamanla rengi değişerek mavi, yeşil, pembe, kırmızı, lacivert gibi normalde vücutta bulunmayan renklere bürünebilmektedir. Başlangıçta güzel görünse de böylesi aykırı renklere dönüşmesi kişiyi daha fazla rahatsız etmektedir.

Kalıcı Makyaj Renk Değiştirme

 renk değiştirmesi (kırmızılaşması)

 

Kalıcı Makyaj Rengi

Kahve kırmızı arası olmuş

 

Kızıl Renk Kalıcı Makyaj

Kızıl renk almış

 

Yukarı yapılmış kalıcı makyaj

Yukarı yapılmış

 

Çirkin Kalıcı Makyaj

çirkin renk almış

 

Kalıcı Makyajda Renk Değişimi

Farklı alanlarda renk değiştirmesi

 

Kaş Dövmesi

Rengi değişip kırmızılaşmış kaş dövmesi

 

Kontur Yaptırmak Kaşı Döker mi?

Bu konuda yapılmış bilimsel çalışma okumadım ama hastalarımın neredeyse tamamı yaptırdıkları kontürün kaşlarını daha fazla döktüğünü söylüyordu. Bu kadar ortak veri konturün kaşı dökebileceğini düşündürmesi kabul edilebilir bir durumdur.
Mantıklı düşünüldüğünde kıl kökü gibi zarif bir yapının etrafına kimyasal madde verilmesinin zarar vermesi mümkündür.
Benzer bir sorun da dövmeyi silerken kullanılan lazerin de kaşları dökebileceğidir. Dövme lazer ile silinirse kesinlikle o bölgedeki kıl köklerini öldürür.

Ayrıca konturu silmek için uygulanan lazer de kaşları dökebilmektedir.

Lazerle Kalıcı Makyaj Sildirme

Daha önce yaptırılan makyajdan vazgeçme yada memnun kalmama sonucu yapılan kontur silme yöntemlerinden birisi de kalıcı makyajın lazer ile silinmesidir.

Lazerle Kalıcı Makyaj Silme

Lazerle silinmesi sonrası iz

 

İlk yapılan kalıcı makyaj silinip üzerine 2. kalıcı makyaj yapılmış

İlk yapılan lazerle silinip üzerine 2. kez yapılmış

 

Kalıcı makyaj sildirmeye bağlı yanık

sildirmeye bağlı yanık

 

Kaşa yapılan dövmenin lazerle silinmiş hali

Kaşa yapılan dövmenin lazerle silinmiş hali

 

lazerle silinirken yanık oluşturan kalıcı makyaj

lazerle silinirken yanık oluşmuş

 

Kalıcı makyaj yapılıp sidirilmiş daha sonra yukarısından ikinci defa kalıcı makyaj yapılmış

Yapılıp sidirilmiş daha sonra yukarısından ikinci defa kontür yapılmış

2 katlı kaşı olduğuna dikkat ediniz.

Lazerden kaynaklanan yanık alanı (tam iyileşememiş)

Lazerden kaynaklanan yanık alanı (tam iyileşememiş)

 

Rengi değişmiş ve çukurlaşmış kalıcı makyaj

Rengi değişmiş ve çukurlaşmış

her ne kadar lazerle iz kalmaz dense de lazer ile silinen kontür mutlaka yanık izi bırakır. Yerine kaş ekilerek kamufle edilebildiği için sorun olmaz. İlaçla sildirme olan rejuvi yöntemi de uygulanmaktadır.

 

Kalıcı kontür kapatma ve şekil değiştirme ekimi

Aşağıdaki vakada solmuş konturu kapatmak ve yerine yeni bir şekil oluşturmak amacıyla ekim yapılmıştır. Planlama tümüyle kişinin kendisi tarafından yapılmış olup, aşağıda öncesi, ekimden hemen sonrası, 3 hafta sonrası ve 4 yıl sonraki görünümlerini ayrıntılı bir şekilde göreceksiniz. Bu şekilde dövme ve kontur gibi uygulamaların gereksiz olduğunu anlayacaksınız.

Kalıcı Kontur

Ekim öncesi solmuş görünüm

İlk fotoğrafa dikkatli bakıldığında aşağıda olan kaşı yukarı taşımak için üst sınırın yukarısından başlayan kontur yapılmış ancak yıllar içinde solduğu için çirkin bir görünüm ortaya çıkmıştır.

Kaş Ekimi Sonrası

Ekimden dakikalar sonraki görünüm

İkinci fotoğrafta herkesin çok merak ettiği kaş ekiminden sonraki çirkin görünüm vardır. İşlemden dakikalar sonraki görünüm bu şekilde yani küçük kan pıhtıcıkları sebebiyle kırmızı noktalar şeklinde olmaktadır. İlk gün büyük güneş gözlüğüyle kamufle etmek gerekebilir ancak ertesi gün kırmızı noktacıklar kahverengi siyaha döneceği için daha az dramatik görünür.

Kaş Ektirenlerdeki Görünüm

Ekimden 3 hafta sonraki doğal görünüm

Üçüncü fotoğrafta 3 haftaki sonraki görünüm mevcut olup, artık büyük oranda doğala yakın bir görünüm elde edilmiştir. İlk günlerdeki ciltte pembelik halinin tamamına yakın düzeldiği görülmektedir.

Ekilen kaş yıllar sonra

4 Yıl sonraki görünüm

Son fotoğrafta 4 yıl sonraki hali vardır ve doğaldan ayırt edilemeyecek kadar doğala yakın olduğu görülmektedir. Kaşların çıkış açılarına dikkatli bakıldığında 25-30 derecelerle çıktığı görülmektedir. Böyle bir kaş ekiminin doğaldan tek farkı kaş tellerinin daha kaliteli olmasıdır.

Yeni kaşın şekli yukarıda planlandığı için kişiyi bezgin gösteren kaşların 3-4 mm yukarısına ekilmiştir. Öncede var olan 2-4 mm aşağıdaki kaşlar alınmıştır, görünen kaşların tamamı ekilmiş olanlardır. 3-4 mm de olsa yukarı taşınması kişiye ciddi düzeyde dinamik bir görünüm vermiş önceki bezgin ve yorgun ifadeyi ortadan kaldırmıştır.

Birçok sitede okuyabileceğiniz “ekilen kaşlar zamanla uyum sağlar 1-2 yıl sonra  uzamadan kalır” gibi bilimsel verilerle tamamen ters görüşün yanlış olduğu bu vakadan da anlaşılmaktadır. 10 yıl geçmiş olmasına rağmen uzama devam etmektedir ancak belirli aralıklarla kısaltıldığı için görsel olarak sorun olmamaktadır.

KALICI MAKYAJ KAPATMA

Kalıcı makyaj diğer adıyla kontur, gerçek adıyla dövme yaptıranlar arasında memnun olmayanların veya pişman olanların oranı oldukça yüksektir ve ekim gibi mükemmel çözümü duyanlar kalıcı makyajın suni görüntüsünden  kurtulmak için ekim yaptırmaktadır.

Kalıcı Makyaja Kaş Ekimi 

– Kalıcı makyajın suni görünümünü doğallaştırmak; kalıcı makyaja dokunmadan direk üzerine ekim yapılarak daha doğal görünmesi sağlanabilir bu amaçla ekim daha seyrek planlanabilir.
– Konturu kamuflaj; özellikle renk değiştirip kırmızı,lacivert,mavi veya yeşil renk almış olması görsel olarak ciddi sıkıntı vermektedir bu durumda kamuflaj amacıyla üzerine sık ekim yapılır. Ekilen kıllar sayesinde kontur daha az görünür hale getirilebilir.
– Konturun solması; yıllar içerisinde boya vücut tarafından emilerek görünmez hale gelebilir bu durumda en iyi çözüm ekimdir.
– Konturun lazerle silinmesi esnasında oluşan yanık izinin kapatılması (lazerle silmeye razı edebilmek için iz kalmaz denir ama lazerle dövme silinirken az veya çok ama % 100 ihtimalle iz kalır); yanık izinin üzerine ekimle daha aza görünür hale getirilir.

Kalıcı Makyaj
Kontur

 

Kaş Ekimi Yapılacak Alan
Kaş Ekimi Yapılacak Alan

 

Kaş Ekiminden 15 Gün Sonrası
Ekimden 15 Gün Sonrası

About Op. Dr. Atilla Kaya

Türkiye'de ilk defa kaş ekimi işlemini gerçekleştiren Op. Dr. Atilla Kaya, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri