Kaş Dökülmesi Nedenleri

Kaş Dökülmesi

Günlük hayatta dökülme denince insanların aklına ilk olarak saçları gelmektedir. Çünkü milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen Alopecia artık normal bir sorun haline gelmiş ve milyonlarca insan hayatlarının geri kalan evresini kel olarak yaşamayı kabul etmektedir. Fakat Alopecia (Dökülme) sadece saçlar ile alakalı olmayıp, vücudumuzda kıl olan her yerde görülmektedir. Onlardan biride kaşlarımız olup, yine saçlar gibi çeşitli dökülme nedenleri bulunmaktadır. Nedenlere baktığımızda kişisel hatalar ve sağlık problemleri ön plana çıkmaktadır. Bu sayfada kaş dökülmesine neden olan faktörleri ele alacağız.

Madarozis

Kaş Aldırmaya Bağlı Kaş Küsmesi
Kadınların güzel ve bakımlı görünmek için yaptığı / yaptırdığı işlemlerden biride kaş alma yada aldırma olup, aslında çok dikkatli yapılması gereken estetik bir uygulamadır. Bilinçsiz ve tecrübesiz kişilerce yapılan kaş alma yada aldırma maalesef kaş küsmesi dediğimiz kıl köklerinin ölmesine neden olmaktadır. Madarozis (Kaş Dökülmesi) en çok bu sebeple ortaya çıkmaktadır. 6 Ay gibi bir sürede kaşların çıkmaması sorunu kalıcı hale getirmektedir. Her ne kadar badem yağı vs kullanılsa da sorun kıl köklerinde olması nedeniyle çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Çözüm olarak en mantıklı uygulama kesinlikle kaş ekimi olacaktır. Kalıcı makyaj vs geçici ve doğallıktan olur.

Guatr Hastalığı (Tiroid Yetmezliği)
Bazı dökülmeler ise kişinin hata ve ihmalleri yerine vücudunda yer alan herhangi bir hastalık ile ortaya çıkabilir. Kıl kökü kayıplarına neden olan hastalıkların başında Guatr dediğimiz Hipotiroidi gelmektedir. Tiroid azlığı ve fazlalığı şeklinde görülen bu hastalık yetersizlik durumunda kıl kökü kayıplarına neden olmaktadır. Burada çözüm ilk olarak Guatr hastalığının kontrol altına alınıp, bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesidir. Bu şekilde sorun ortadan kalktığında dökülme duracak ve yerine yeni kaşlar çıkacaktır. Yani kaş dökülmesi problemi yaşayan insanlar aslında farkında olmadan Guatr hastası olabilir.

Saçkıran (Kaş Kıran) Alopecia Areata
Toplumda sık görülen dökülme problemlerinden biride Alopecia Areata olup, halk arasında daha çok saçkıran olarak bilinmektedir. Çünkü saçlarda daha sık görüldüğü için bu şekilde tabir edilmektedir. Fakat bu sadece saçlara özgü bir sorun olduğu anlamına gelmez.
Alopecia Areata vücudumuzda kıl olan her yeri etkilemektedir. Tabii ki saçlar daha belirgin hale geldiği için kişiyi rahatsız etmektedir. Aynı şekilde saçlar dışında kaş, kirpik, sakal ve bıyık bölgesinde görülür. Diğer dökülmelere göre farkı madeni para görünümünde olup, çok hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Herhangi bir belirti olmadan vücudun her yerinde yaygınlaşabilir.
Alopecia Areata nedeni henüz kesin bir şekilde tespit edilemese de ortak kanı stres, korku ve ani moral bozuklukları bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olur. Bağışıklık sistemi çökmesi ile birlikte vücut kılları yabancı madde olarak algılayarak onların dökülmesini sağlayan sıvı salgılamaktadır.
Saçkıran yada kaş kıran tedavisi mümkün bir sorun olup, öncelikle stres ve sıkıntıdan sıyrılmak gerekir. Bunun dışında tedavisine sarımsak ve kortizon yanı sıra daha etkili bir madde olan SADBE ile devam edilir. 6 Ay içerisinde çözüm olmaması halinde kaş ekimi düşünülebilir.

Mantar Enfeksiyonu
Saçlı deride en sık görülen sorunlardan biride kafa kaşıntısı ve pul pul aşırı kepek problemidir. Normal bir durum olmayıp, altında yatan neden genelde Malassezia furfur dediğimiz mantar problemidir. Bir tür enfeksiyon olan bu durum sadece deriye zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda kıl köklerine ilerleyerek kıl köklerinin ölmesine neden olmaktadır. En az saçlar kadar kaşları da etkileyen bir durum olup, özellikle kaşıntı problemi yaşıyorsanız kesinlikle dikkatli olmalısınız. Kafa derisinde mantar tedavisi için genellikle Climbazol yada Ketokonazol madde içeren şampuanlar öneriyoruz. Aynı şampuanı banyoda kaşlarınız içinde kullanabilirsiniz. Ketokonazol madde içeren şampuan kullanacaksanız 10-15 günde bir kullanmalısınız.

Kemoterapi (Kanser Tedavisi)
Toplumda en can sıkıcı hastalıklardan biri olan kanser ülkemizde 20’den fazla türü tespit edilmektedir. Tedavisinde genelde kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır. Kanserli hücreleri öldürmeyi hedefleyen bu tür ilaçların bir çok geçici ve kalıcı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerden biride vücudun her yerindeki kılların geçici olarak dökülmesine neden olur. Saç, sakal, kaş, bıyık tümü geçici olarak dökülür ve kemoterapi ilaçlarının kullanımı son bulması ile kaybedilen saç ve diğer kıllar geri çıkar. İlk olarak farklı renk ve hafif kıvırcık şekilde çıksa da zamanla eski halini alır.

Dengesiz Beslenme (Biotin Eksikliği)
Günlük hayatta en sık yaptığımız hatalardan biride düzensiz beslenme olup, maalesef çoğu zaman fazla kilo yada kilo kayıplarına neden oluruz. Aşırı diyet yapan insanlar zayıflamayı hayal ederken çoğu zaman vücudun en temel ihtiyacı olan vitaminlerden uzak kalmasına neden olur. Özellikle kıl köklerinin ihtiyacı olan B7 yada diğer adıyla H Vitamini (Biotin) eksikliği ilk olarak kıl köklerinde kalite kaybına bağlı olarak uzama hızında düşme görülür. Devamında ise kalite kaybına uğrayan kıl kökleri dökülür ve ölebilir.

Kalıcı Makyaj, Dövme Vs
Biz insanlar her zaman için her şeyin daha güzelini ister ve bunun için girişimlerde bulunuruz. Özellikle kadınlar sadece kaş aldırma ile yetinmeyip çoğu zaman kaş kalınlaştırma, belirginleştirme için kalıcı makyaj, kalıcı kontur ve dövme gibi uygulamalardan istifade etmektedir. Cilt altına kimyasal madde enjekte etme şeklinde yapılan bu uygulama mevcut kıl köklerinin zarar görmesine ve dökülerek ölmesine neden olabilir. O nedenle bu tür sanal ve geçiçi çözümlerden uzak durmalısınız.

İlerleyen Yaş ve Menopoz
Kaş dökülmesine neden olan sorunlardan biride kadınlarda ilerleyen yaş ve menopoz dönemi olup, bu süreçte ortaya çıkan Östrojen seviyesinde düşüş saçlarda olduğu gibi kaşlarda da seyrelme ve tamamen yok olmaya neden olabilir.

Cerrahi Müdahale ve Yanıklar
Özellikle kaza yada herhangi bir nedenle kaş bölgesinde ameliyat vs olan insanların o bölgede kıl çıkmayabilir. Örnek vermek gerekirse bacaklarınızda kesik şeklinde ameliyat olmanız halinde o bölgede dikiş izlerinin olduğu yerlerde kılların olmadığını görürsünüz. Aynı durum kaş içinde geçerli olup, yine aynı şekilde yara, yanız ve kazalar yine kalıcı kaşsızlık problemine neden olur.

Op. Dr. Seher Şirin Aktarıyor
Evet arkadaşlar yukarıda toplumda en sık görülen kaş dökülmesi nedenlerine yer verdik, şimdi ise aşağıda kaş ekimi uzmanlarımızdan Op. Dr. Seher ŞİRİN’in kaş dökülmesi nedenlerine dair hazırladığı video’ya göz atalım.

Kaş dökülmesi kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorun olup, çözüm yöntemi olarak ise kulaktan doğma bilgiler yerine bilimsel çözümlerle hareket etmek gerekir. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan uzmanlarımıza sormak ve öğrenmek istediğiniz hususları iletebilirsiniz.

Kaş Dökülmesi Tedavisi

Kaş dökülmesi problemlerine karşı en etkili yöntem kaş dökülme tedavisidir kaş dökülmesi problemi yaşayan bireylerin yapması gerekenler.

Kaş dökülmesi ( madarozis ) tedavisi öncelikle sebebe yönelik olur,sebep ortadan kaldırılabilirse kaldırılır yoksa ortaya çıkan sonucu düzeltmek için dışardan uygulanan tedavi yöntemleri (kortizon enjeksiyonu, sarımsak veya badem yağı sürmek) uygulanır bunlardan beklenen olumlu sonuç alınamazsa geriye tek çözüm kaş ekimi kalır.

Kaş ekimi kesin çözümdür ancak kaş ekimini saç ekimi gibi algılayıp öyle kliniklerin uyguladığı iğrenç kaş ekimleri ciddi bir sorundur çünkü tüm bu kötü ekilen kaşların alınması sonra kaş ekilmesi gerekir.

Kaş dökülmesi farklı sebeplerle ve farklı şekillerde olabilmektedir.Genellikle net sebep bulunamaz ve tedavide buna bağlı olarak deneme yanılma şeklindir yapılır.

En sık görülen kaş dökülmesi şekil vermek üzere kaş alımının yanlış yapılması sebebiyle köklerin zedelenmesi buna halk arasında kaş küsmesi denir,kaş telleri zayıflayarak kaybolur. kaş kalitesini artırmak için badem yağı gibi doğal ürünler kullanılsada cevap alınamaz ve kaş ekerek sorun çözülür.

Hormonal kaş dökülmesi; hipotiroidi (bir tür guatr) denilen tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak gelişen tiroid hormonunun düşüklüğünden kaynaklanan bir durumdur, erken dönemde hipotiroidi tedavi edilirse kaştaki sorun kendiliğinden düzelir.
Trikomania (kaş çekiştirme tiki): Kişi ders çalışırken, telefonla konuşurken veya sinirlendiğinde kaşlarını çeker, bir süre sonra bu çekilen kaşlar çıkmamaya başlar.Tek tedavi yöntemi kaş ekimidir.

Kaşta saçkıran (allopecia areata); kaşın yada kaşların bir kısmı yada tamamı dökülür, sebebi genellikle bulunamaz, tedavide bölge cildinde dolaşımı artırmak için çeşitli doğal yöntemler (sarımsak sürmek) veya ilaçlar (ditranol) kullanılır. Büyük çoğunluğu bu yöntemlerle geri çıkar ama bir kısmı çıkmaz. 8-10 ay kaş çıkmazsa kaş ekimi yapılır.

Kaş köklerinin yaralanma veya yanarak zarar görmesi; tek tedavi seçeneği kaş ekimidir.
İlari yaşa bağlı kaş zayıflaması ve dökülmesi;bazı insanlarda zaten zayıf olan kaşlar yaş ilerledikçe dökülür, ekimle tedavi edilir.
Allopecia universalis (vücuttaki tüm kıllar sebebi bilinmeyen şekilde dökülür);Tedavisi mümkün değildir, hiç hoş olmasada kalıcı makyaj yapılabilir

14 Comments

Add a Comment
 1. Liken planus hastasıyım. Vücudum daki kıllar döküldü. Şimdi saçlarım ve kaşlarım dökülüyor. Saçı umursamıyorum. Fakat kaşlar çok canımı sıkıyor. Ne önerirsiniz teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  liken planusta neden mantar ise saç ve kaş dökülmesine neden olur.ekilen saç ve kaşda tekrar döküleceği için ekim uygun değildir.

 2. Hocam kaşlarım çok seyrek kaş ektirmek istiyorum ama ilk ekildikten sonra insanların bunu anlamamasını istiyorum ne kadar bir zaman normale dönülüyor bu süreci merak ediyorum.
  Saygılar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 3. Kaslarım çok dökülüyor doğal yöntemlerden neler yapabilirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  vitamin eksikliği,kansızlık vb sorununuz olabilir.araştırın,biotin başlayabilirsiniz

 4. hocam kan ilacını 5 ay kullanmamı söylemişti doktorum düzenli kullanmadım ve bıraktım bıraktıktan bi süre sonra kaş dökülmem oldu yani ona bağlıyorum kansızlık Kaş Dökülmesi yapar mı kadınlarda
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet yapabilir

 5. Hocam biotin kullanamı bıraktıktan sonra dökülmelerin daha çok arttığı söyleniliyor
  Op.Dr.Seher Şirin
  biotin eksikliği varsa dışardan biotin alımını bırakınca tabiiki dökülür.

 6. Hocam bi de şampuan Kaş Dökülmesi yapar mı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yapmaz

 7. merhaba hocam kaşlarım kalınve siyah renkte 15 gündür yüzümü yıkadıktan sonra saf suyla havluyla kurulayınca kaşımın döküldüğünü fark ettim 1 2 tel sonrasında günde 5 tele kadar arttı mevsimsel olduğunu düşünüyorum ne yapmalıyım aşırı moralimi bozuyor kalın kaşlı olduğum için
  Op.Dr.Seher Şirin
  dökülmeyi takip edin,biotin 5mg başlayabilirsiniz

 8. Merhaba. Benim kaşlarım 2.çocuğumundan sonra tamamen döküldü. 3-4 yıldır kalıcı makyaj yaptırdım. Kaş ektirmenin çok acı verici ve şişliğinin uzun süre geçmediğini okudum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
  Op.Dr.Seher Şirin
  lokal anestezi altında uygulanır,bizim tekniğimizde belirgin şişlik olmaz.

 9. Hocam kasımın içinde dikiş izi var ve gitgide daha çok dökülüyor kökleri ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dikiş atılması dökülme nedeni olamaz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 10. İyi günler kaşlarım çok kalındı ama birden dökülmeye başladı dipleri beyaz beyaz ve çektiğin zaman çok kolay bir şekilde eline geliyor sarımsak kürünü denedim ama dayanilmayacak kadar yaktı hemen yıkamak zorunda kaldım ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedenini değerlendirmek gerekir.eğer geri gelmeyecekse ona göre plan yapmak gerekir

 11. Hocam merhaba benim kardeşimin kasları ve saçları saç kıran nedeni ile döküldü 1 yıldır herşeyi demedik ama faydası olmuyor pek ne yapmamız gerek lütfen yardımcı olun sadbe yi 1 aydır falan kullanıyoruz faydası olurmu ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kullanıp beklemekten başka seçenek yok.eğer %01liğe cevap alamazsanız,%1liğe geçmelisiniz

 12. Hocam iyi günler, bi kaşımın ucu hafiften döküldü. Ne ile geri getirebilirim. 3 4 hafta önce sarımsak sürdüm fakat şuan hafif ince sarı tüyler var. Tekrar sarımsak kürü yapayımmı kaşıma?
  Op.Dr.Seher Şirin
  yapabilirsiniz.

 13. Hocam jiletle alinan kas kac gunde cikar
  Op Dr Atilla Kaya
  Kişiye göre değişebilir 3-4 haftayı bulur

 14. iyi günler hocam size bir sorum olacaktı benim kaşlarım yarım ve seyrek anneminkide aynı şekilde genetik olabilirmi doğal yöntemler işe yararmı ne yapmalıyım
  Op Dr Seher Şirin
  olabilir.ekim yapılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018