Kalıcı Makyaj Kaş Döker mi?

Aslında bu soruya kesin evet yada kesin hayır demek mümkün değil çünkü genellikle kaşı dökülenler kontur yaptırır. Ancak işleme fizyolojik açıdan bakıldığında yorum yapılabilir.

Kaş ekimi videoları ve fotoğrafları için instagram.com/kasekimi

Kalıcı Makyaj Kaş Döker mi?

Yaptıranların önemli bir kısmı işlem sonrası kaşlarının daha hızlı ve daha fazla döküldüğünü ifade etmektedir. Pigment denilen boya derinin belli bir derinliğine verilir, bu derinlik aslında follikül dediğimiz kılın canlı kısmının yani beslenip büyüdüğü yerdir. Verilen boya o bölgede follikülü kimyasal olarak öldürebilir çünkü bitkisel de dense dövme de dense kullanılan madde vücutta olmaması gereken bir maddedir. Diğer taraftan pigmenti doku içine veren iğne de yaralanma sebebidir yani yüzlerce delik delen bu iğne yine kılın canlı kısmında mikro travmalar yapar ve bu yaralanma da köke zarar verebilir. Kontür yaptıranlarınların bu algısı haklıdır ve genellikle işlem sonrası seyrelme olmaktadır. Bu seyrelmenin sebebi zaten baştan beri olan dökülmenin devamı da olabilir yaptırılan işlemin bunu artırmasından kaynaklanıyor da olabilir. Bunu ayırmak mümkün değil ama önemli bir şüphe olduğu kesindir.
Her ne kadar bazı uyanıklar bitkisel dese de kullanılan boyaların hepsi kimyasal maddedir ve köke zarar vermeyeceğini iddia etmek zordur.

Kaş Dövmesi Zararları

Yukarıda bahsedilen zararlar sayılabilir bunun dışında derideki bu yaralanma cilt kalitesini bozar ve daha sert bir cilt ortaya çıkar işte bu sertleşme gelecekte yapılacak kaş ekimi işlemini zorlaştırır. İmkansız hale getirmez ama daha zor yapılır. Bu zorluk sebebiyle vede cildin beslenmesinin daha yetersiz olması sebebiyle hiç dokunulmamış kaştan daha seyrek ekim yapılmalıdır. Bu bölgesel zararın dışında enfeksiyonlar açısından da risk vardır. Şöyle ki; yapılan işlem vücudun koruyucu tabakasını bozan bir işlemdir yani küçük te olsa bir ameliyat gibidir ve dövmenin yapıldığı ortam buna uygun şekilde streil olmalıdır ancak bu işi yapanların önemli bir kısmı sterilite kavramını bilmemekte basit bile olsa sıradan bir ofiste ameliyat gibi invaziv bir işlem yapılmaktadır. Buna bağlı olarak hepatit, AİDS gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Kontür Gusül Abdestini Geçirir mi?

Muahfazakar insanların aklına “dövme yapanların gusül abdesti sayılır mı” sorusu vardır. Bazı din alimlarine göre cilt boya sebebiyle ıslatılamadığı için gusül abdesti kabul olmaz demektedir ancak deri yapısını iyi bilen biri olarak bence sorun olmaz çünkü dövmede kullanılan boya derinin alt tabakasına verir ve deri üstünde bir tabaka olmaz doğal olarak abdest sırasında deri yıkanabilir. Ben din adamı değilim ama bunu oje ile karıştırrmamak gerekir, oje yabancı bir tabaka oluşturmaktadır.

Kaş Ekimi

İşin doğasına en uygun çözümdür, iyi ellerde yapılırsa konturla kıyaslanmayacak kadar mükemmel sonuç alınır. Ancak araştırmada dikkat edilmelidir çünkü işin suyu çıkmış ve bir çok klinikte “saç ekimi uzmanı” adı altında yardımcı personellere ekim yaptırılmaktadır. Siz siz olun kesinlikle her kökü uzman doktorun kendisinin ekeceği klinikten hizmet alın “biz ekip olarak ekiyoruz” aldatmacasına inanmayın yoksa işlem başladığında “ekip” denilen şeyin iki yardımcı personelden oluştuğunu “ekip başı” denilen doktorun da odasında çay içtiğine yada benzer sözlerle başka kaş ekimi isteyenleri ikna ettiğine şahit olursunuz. Bunun sonucu olarak ta epilasyonla geri aldırıncaya kadar dik dik çıkan kaşlarla dolaşırsınız.

 

 

kaş kalıcı makyajının kaşı dökmesi
kaş kalıcı makyajının kaşı dökmesi

 

Kaş dökülmesine sebep olan kalıcı makyaj
Kaş dökülmesine sebep olan kalıcı makyaj

 

Kaşın dökülmesiyle çirkinleşen kalıcı makyaj
Kaşın dökülmesiyle çirkinleşen kalıcı makyaj

 

İnce tasarlanan kalıcı makyaj
İnce tasarlanan kalıcı makyaj

 

Kaş kalıcı makyaj
Kaş kalıcı makyaj

 

Uygulandığı alandaki kaşları dökmüş kalıcı makyaj
Uygulandığı alandaki kaşları dökmüş kalıcı makyaj

Op.Dr.Atilla Kaya

About Op. Dr. Atilla Kaya

Türkiye'de ilk defa kaş ekimi işlemini gerçekleştiren Op. Dr. Atilla Kaya, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde hizmet vermektedir.

5 comments

 1. evet, kirpik ekimi yapıyoruz.
  Op.Dr.Atİlla Kaya

 2. Kirpik ekimi de yapıyormusunuz

 3. Benimde kaşlarımda uygulamadan sonra beyaz sert kıllar çıkmaya başladı yaptıralı iki ay oldu uygulanan boydan mı
  Op. Dr. Atilla kaya
  Dermatologla görüşmenizi öneririm

 4. en son dövmemi 2003 de yaptırdım ama bir gün kaş ekileceğini biliyordum. çok mantıklı buluyordum. hatta 1-2 dövme yapan güzellik salonlarındada kaş aynı saç gibi ekilebilirimi, yapıyorlarmı diye sormuştum. ama önce uzaydan gelmişim gibi bakıp sonrada ‘hayır bizde yok’ diyorlardı. 🙂

 5. 2 defa kalıcı makyaj yaptırdım. Seyrek olan kaşlarımı dahada seyreltti 🙁
  O zamanlar kaş ekimi yoktu yada bilinmiyordu. Bilseydim kalıcı makyaja verdiğim paranın üzerine biraz daha ekler kaş ektirirdim.
  Moderatör
  ben 2005 ten bu yana yapıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri