Ekilen Kaşlar Uzar mı?

Evet uzar çünkü bir yerden alınıp başka yere ekilen kök ekildiği yerdeki gibi değil alındığı yerdeki gibi davranmaya devam eder bir kılın ne kadar uzayacağı beslendiği yere değil genetik yapısına göre belirlenmişti. Bilimsel olarak böyle olmasa da bazı internet sitelerinde saçtan alınıp kaş bölgesine ekilen köklerin 2 yıl içinde kaşla uyum sağlayacağı ve uzamayacağı yazıyor bunu izah etmenin yolu yazanın bu konuda hiçbir fikri olmadığı şeklinde olabilir.

Ekim fotoğrafları ve videoları için instagram.com/kasekimi

Doktorun böyle yanlış bir bilgi yazması mümkün değildir ancak kendini bilmez ve kaş ekimi konusunda hiçbir fikri olmayanların yazabileceği yanlış bilgidir. Bunu şöyle izah edebiliriz; armut ağaçlarının arasına kavak ektiğinizde kavak olarak büyümeye devam eder, kavak ağacı zamanla armut vermez.

Ekilen Kaş Uzar mı ?

Ekilen Kaş Uzarmı

Benim 12 yıl önce ektiğim kaşlar hala uzamaya devam ediyor ve bu güne kadar ekim yaptığım hiç kimseye “zamanla uzaması duracak veya uyum sağlayacak” gibi akıl dışı sözler söylemedim.

Kaş ekimi düşünüyorsanız ensenizdeki saçlar uzadığı sürece ekildiği yerde de uzamaya devam edecektir uzama hızı da yaklaşık ense saçlarıyla aynı düzeylerde olacaktır bunu bilmeli ve ona göre karar almalısınız. Uzayan kaşlarınızı 5-10 günde bir kısaltmak durumunda kalacağınızı unutmamalısınız. Saçlar gibi kaşlarında zamarla uzama hızı yavaşlar ama uzamaya devam eder.Orta yaş hastam “yaşlandığımda ben kimi bulup da kaşlarımı kestireceğim” diyerek ekimden vazgeçmişti.

Ekli resimde gördüğünüz kişiye enseden ekim yapılmıştır, kendisi bilerek ve isteyerek kaşlarını uzatmaktadır. Kesmeze çok daha fazla hatta saçları kadar uzayabilir.

Uzama konusunda şöyle bir sonuçta görebilmekteyiz. Hastalarımın bazılarında uzamanın zamanla daha yavaşladığı ama devam ettiğini ifade etmişlerdir. Önceleri ayda 4 defa kesen hastaların bazıları bir süre sonra ayda 1-2 defaya düştüğünü ifade etmişlerdir.

Ekilen Kaş Ne Zaman Çıkar

Aslında ertesi gün çıkar yani 0.3 mm kadar uzar ve bu uzama devam eder. Sıklıkla 13-14. güne kadar ciddi temizlik yapılmaz, bu günlerde yapılan net temizlik yapıldığında yaklaşık 1 cm kadar çıkmış kaşlar görülür. Bu görüntü kaşın son haline yakın görüntüdür. 14. gün ile 6 haftanın sonuna kadar şok dökülme olur. Şok dökülmede bünyeye bağlı olarak çok değişik düzeyde kayıp olur. Bu dökülenler 4-8 ayda geri çıkmaya başlar ve 1 yılın sonunda büyük oranda çıkmış olur. Sonraki bir yılda minimal sayı artışı ve kalite artışı devam eder.
Bazı sitelerde paylaşılan 3 ayda çıkar gibi görüşler tamamen sizi ikna etmek için söylenmiş bir yalandır, bilimsellikten uzaktır. Sakın buna inanıp böyle bir beklentiye girmeyin.

Ekilen Kaş Uyum Sağlar mı ?

Bu iddia elma ağaçlarının arasına ekilen kavağın zamanla elma ağacına döneceğini iddia etmekten farksızdır. Vücudun neresinden alınıp neresine olursa olsun nakledilen kök ekildiği yerdeki gibi değil alındığı yerdeki gibi davranmaya devam eder bir kılın ne kadar uzayacağı ekildiği yere değil genetik yapısına göre belirlenmiştir ve alındığı yerdeki gibi davranır.
Bazı internet sitelerinde saçtan alınıp kaş bölgesine ekilen köklerin 2 yıl içinde kaşla uyum sağlayacağı ve uzamayacağı yazıyor bunu izah etmenin yolu yazanın bu konuda hiçbir fikri olmadığı şeklinde olabilir. Bir doktorun böyle yanlış bir bilgi yazması mümkün değildir ancak kendini bilmez ve kaş ekimi konusunda hiçbir fikri olmayanların yazabileceği yanlış bir bilgidir.

Kaş naklinde uyum problemi

Benim 9 yıl önce ektiğim kaşlar dahil hepsi hala uzamaya devam ediyor ve bu güne kadar ekim yaptığım hiç kimseye “zamanla uzaması duracak” gibi akıl dışı bir söz söylemedim. İnternetten yanlış bilgilenenlerin “hep uzayacak mı? ” sorusuna da “kesinlikle yaşadığınız sürece uzar” şeklinde net ve kesin cevap verdim

Ekim düşünüyorsanız ensenizdeki saçlar uzadığı sürece ekildiği yerde de uzamaya devam edecektir uzama hızı da yaklaşık ense saçlarıyla aynı düzeylerde olacaktır bunu bilmeli ve ona göre karar almalısınız. Uzamanın hızı zamanla azalır ama bu tüm vücut kılları için geçerli bir durumdur.
Uzayan bu kaşlarınızı 10-15 günde bir kısaltmak durumunda kalacağınızı unutmamalısınız. Orta yaş bir hastam “yaşlandığımda ben kimi bulup ta kaşlarımı kestireceğim” diyerek ekimden vazgeçmişti.

Ekli resimde gördüğünüz kişiye enseden ekim yapılmıştır, kendisi bilerek ve isteyerek kaşlarını uzun tutmaktadır, eğer isterse kulağının üzerine atacak kadar uzatabilir.

Uzamayan kıllardan kaş ekimi yapılabilir mi ?

Evet teorik olarak yapılması mümkün ancak kaş gibi uzamayan tek kıl kol kıllarıdır onlardan alınıp ekim yapılabilir.
Teorik olarak mümkün görünse de kol kılları çok ince olduğundan alımı oldukça zordur ve aynı dolgunluğu sağlamak için 3-4 kat daha fazla sayıda kök ekmek gerekir. Koltuk altı ve etek kılları saç gibi uzadığı için farkı olmamaktadır.

Kaştan Alınıp Kaşa Ekilebilir mi ?

Bu da teoride mümkündür ama kaş kılları yatay çıktığı için alım çok zordur, ben iki kişiye denedim ikisi de başarısızlıkla sonuçlandı ve devam etmedim. Başarısızlık derken şöyle bir sorun yaşamıştık; 17 kökü almayı denedik sadece 2 kök canlı geldi diğerleri zarar gördüğü için ekmedik.

Ekilen Kaş Dökülür mü ?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Ekimden sonraki 2-6 hafta arasındaki 1 aylık dönemde şok dökülme denilen geçici  dökülme olur. Dökülenler sonraki 4-8 ayda çıkmaya başlar, 1 yılın sonunda tamamı yeniden çıkmış olur.
Diğer dökülme ise doğal dökülmedir. Yaygın olarak ense kılları asla dökülmez denir, doğruluk payı olsa da ileri  yaşlarda ense kıllarından da dökülmeler olur ama bu çok düşük sayılardadır. Genelleme yapılacak olursa ekilen kaşların dökülmeyeceği söylenebilir.

Ekilen Kaşlar Beyazlar mı?

Vücuttaki kılların kaç yaşında beyazlaşacağı kişinin genetik yapısına göre değişir ayrıca aynı kişide bölgelere göre de beyazlaşma yaşı fark eder. Mesela saçın yan ve üst kısımları  enseye kıyasla daha erken beyazlar.
Vücut kılları sıklıkla en geç beyazlayan kıllardır. Kaş daha çok ileri yaşlarda beyazlaşmaya başlar.

Ekilen Kaşlar Ne Zaman Beyazlar?

Bunun süresi kişiye göre değişmekle birlikte cevap hep aynıdır; ensedeki saçlar beyazladığı zaman enseden alınıp kaşa ekilen saçlar da beyazlar.
Her ne kadar en son beyazlaşan saç bölgesi ense kısmından alınsa da ne yazık ki genellikle ense kılları kaşlardan daha erken beyazlayan kıllardır.

Ekilen Kaş

Ekim için kök alırken beyazlar alınmamaya çalışılır beyazlar alınsa bile onlar ekilmez.

Kaşa ekilen saçların beyazlaması engellenebilir mi?

Bu konuda tek veri B7 vitamininin saç beyazlaşmasını geciktirdiği yönündedir ama engellenmesi mümkün görünmemektedir, 45 yaşında beyazlayacak kıllar 60 yaşında beyazlar.

Ailenizde saç beyazlaması erken yaşta oluyorsa kaş ektirirken bunu hesaba katmalı ona göre karar almalısınız.

Tüm bunlara rağmen kaşların da saç gibi boyanabildiği hatta bir çok insan uyum sorunu olmaması için beyaz değilken bile kaşlarını saçla birlikte boyatmaktadır.

Kaşlarım beyazlaşır mı tereddütüyle kalıcı makyaj yaptırıp suni bir görünüm kazanmaktansa beyaz kaş daha doğal bir müdahale olur.

About Op. Dr. Atilla Kaya

Türkiye'de ilk defa kaş ekimi işlemini gerçekleştiren Op. Dr. Atilla Kaya, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde hizmet vermektedir.

12 comments

 1. Hocam kaşın kökü yani folikül denilen sey galiba ölürse orada tekrar kaş büyüme ihitimali nasil sizce ve bunun icin ne kullanilabilir? 2007 de pensilvanyada bir arastirmada fareye wnt proteini verip ölü kil köklerini diriltmişler hatta daha fazla protein sikip öncekinden fazla kil büyümüs. Eğer şuan diriltmek icin kaş köklerini bir yöntem yoksa yakin zamanda bulunurmu yoksa bulunsa bile bunu piyasaya çıkartmazlarmi?
  Op.Dr.Seher Şirin
  kıl kökü ölmüşse eksikliği tamamlamak adına yapılabilecek tek şey şimdilik kıl kökü naklidir.gelecekte tabiiki bu sorunada çözüm bulunabilir

 2. Merhaba dr by benim kaşım çok az kaş kotürü yaptrdm ama doğol sonuc alamadm birkaç plastik cerrahla konuştum olmaz ekemeyiz ve sakına ektirme dediler çokuzadığını söylediler doğrumu acaba bu konu beni cok üzüyo bana bu konu hakknds net bi cvp verirmisiniz teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  ekilen kaşlar uzar ama keserek şekil verebilirsiniz.

 3. Ben kaşımı yanlıkla traş makinesiyle kestim saç gibi uzar mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaş gibi uzar

 4. Bide acisiz kesimsiz aninda norml hayata devam edilen bi yontem varmi dye sormustm? Bide saglik sigortasi fayda ediyormu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaş ekiminde kesme olmaz

 5. İyide kok 5 tense fazla soylemediniz :mi komle yaptirmaya kalksam 6 7 yi bulur o zaman 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne demek istediğinizi anlamadım fazla buldunuzsa başka yerlerle yazışın

 6. Benm sag kasimda iki princ buyuklugnde bir yarik var buna fiyat ne olur ve acisiz aninda sonuc alinan bi yontem varmi kesimsiz falan
  Op.Dr.Atilla KAYA
  alan çok dar da olsa açış fiyatımız 1800 tl ödersiniz

 7. rizede bildiğiniz kaş ekim yerı varmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  duymadım ama evinize yakın yeri değil kaliteli ekim yapan yeri arayın
  anıl halil mehmet isimlerile yazdığınız diğer yorumları okumadan sildim böyle küçük sahtekarlıkları hiç sevmem

 8. niye başkasından kaş nakli yapilmaz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tutmaz da ondan

 9. kaş ekımınde ucret aralığı neye gore degişiyor ve nerelerde yapilıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kök sayısına ve kliniklerin fiyat politikasına göre değişir
  bir çok yerde yapılır ama sitedki kötü yapılmış ekimleri görmeden araştırmaya başlamayın

 10. hocam başkasını kaşini alıp kendi kaşimiza diksek yıne aynı sonucu verırımı ve bu arada kaş ekımınde bir bolgenını 4 cm mesala ona ozel uzamayan kaş kullanılmazmi kol kılı gibi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  başkasından kaş nakli yapılmaz

 11. Uzamayan kaş ekimi yapılabilir mi yani enseden değilde başka yerden alınan kıllar ekilse
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her kıl uzar ama belli uzunluğa gelip kalan kol gibi kıllar yetersiz gelir kaş gibi görünmez tüy gibi görünür.

 12. Hocam bu ekimi sizmi yaptiniz, siz hep soru soran ekim ysptirmak isteyen insanlara mantik dahilindeyse ekerim diyorsunuz eger bu ekimi siz yaptiysaniz kusura bakmayin ama bu manyik dahilinde olamaz, bizler dogsl dursun diye cabsliyoruz ama bu ekim dogalliga cok cok aykiri, bu ekimi gören korkup ekimden vazgecer!
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bana göre mantık dahilinde ama abartıp uzatıyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri