Kaş Küsmesi Tedavisi

Erkeklerde neredeyse hiç görülmeyen kadınlar arasında ise oldukça yaygın olan bir durumdur neredeyse iki kadından birinde az veya çok karşımıza çıkmaktadır. Kaşın bir kısmının dökülüp geri çıkmamasıdır. Genellikle dış yarıda bu tür dökülmeler dahasık görülür ama tüm alanda da dökülme olabilir.
En etkili tedavi yöntemleri sayfanın sonunda ele alınmıştır.

Kaş ekimi fotoğrafları ve videolar için instagram.com/kasekimi

Kaş Küsmesi Nedir

Tabi burada alınganlıkla ortaya çıkan kelime kullanılmış olsa da tabi ki temel sorun alınganlık değil kıl kökünün zarar görmesi sonucu bir daha çıkmamasıdır. Tamamen kayıplar bu sınıfa girmez ona madarozis denir. Küsme daha çok kısmi kayıp yada seyrelme şeklinde karşımıza çıkar. Yani kısmi kayıplara küsme denir.

Kaş Neden Küser

Genellikle nedeni bulunamaz. Sık görülen sebeplerden biri yanlış alımdır, yani alım yapılırken yanlışlıkla alınmaması gerekenler de alınır ve kökünden çekildiği için canlı kısım zarar görebilir. Bir tek bununla izah etmek mümkün değildir çünkü alınmayan bölgelerde de olabilmektedir. Bir diğer şüphelenilen durum dövme yani kalıcı kontürdür. Kalıcı kontürde kullanılan boya (pigment) ve iğnenin köke yaptığı darbe köke zarar verebilir. Burada kişiyi ikna etmek için “kök boya, doğal boya” gibi yakıştırmalar olsa da gerçek değildir hepsi aynı derecede zarar verebilir. Bunun dışında çekiştirme tiki, stres gibi faktörler de sayılabilir. Tabi ki bunların hepsi tahmindir ve net sebep ortaya konamaz. Kansızlık, guatr, katı diyet uygulamaları suçlansa da bunlar çok etkili değildir.

Kaş Küsmesi Nasıl Geçer

Bir çok dökülmede olduğu gibi çeşitli ürünler denenebilir ama bu konuda cevap alınabilecek en etkili ilaç saçkıran tedavisinde kullanılan Sadbe Solüsyondur. Düzenli kullanıcıların önemli bir kısmında beklentisi gerçekleşmektedir. Sadbe ile çıkan kaşlar ilaç seyrek te olsa kullanıldığı sürece kalıcı olur.

Kaşlarda Küsmeye Sarımsak

Neredeyse tüm dökülmelerde ilk akla gelen doğal üründür. Bölge cildini tahriş ederek kanlanmayı artırır, kanlanma artınca köke gelen kan miktarı artar ve kıl kalitesinde artış olur. Çok beklentiye girmeden bir kaç ay denenebilir. Olumlu cevap alındıysa kullanım devam edebilir ama 1-2 aylık sürede hiçbir değişim görülmediyse ısrar etmenin anlamı olmaz. Genel olarak sarımsak saçkıran dışında etkisi olmaz ama denemeninde sakıncası yoktur.

Kaş Küsmesi Tedavisi

Bir çok kaşı çıkardığıni iddia eden ürün olsa da bunlar içinde bilimsel desteği olan tek ürün Sadbe Roll On Solusyondur. Saçkıran tedavisi, için üretilen Sadbe kaşların dökülmesi, ve cansızlaşıp seyrelmesinde de oldukça etkilidir. Sebep ne olursa olsun tedaviye rağmen dökülme alanındaki kıllar 8 ay boyunca çıkmadıysa bir daha kendiliğinde ve ilaçla çıkmayacağı düşünülür ve  ekim planlanır. Tamamen dökülmüş veya seyrelmiş alana istenilen sıklıkta ekim yapmak mümkündür. Hatta şekil değişikliği de yapılabilir. Yani bir kaç mm yukarı kaldırılabilir yada kalınlaştırılabilir. Tabi uygulamada çok değişiklikler olduğu için iyi araştırma yapılmalıdır. araştırırken mutlaka sorgulanması ve net cevaplar alınması gereken sorular şunlardır; ekimi bizzat doktormu ekecek yoksa yardımcı personellerden oluşan ekip mi ekecek, köklere kaç derece açı  verilecek, kökler tekli mi ekilecek yoksa rasgelemi ekilecek. Bunların yanı sıra sorulması gereken baka sorular da vardır ancak bunlar en önemlileridir. Sormanı gereken diğer soruları ilgili sayfalardan okuyabilirsiniz.

Ekilen Kaşlar Küser mi

Hayır enseden alınacak kökler alıngan olmayanlar arasından seçildiği için küsmez 🙂 ensedeki saçlar dökülmediği sürece onlar da kalıcıdır. Çözüm kalıcı bir çözümdür, diğer kaşlar dökülse bile ekilen kaşlar dökülmeden ömür boyu kalır, bu özelliği sebebiyle kalıcı makyajdan çok üstün bir tedavidir. Küsmede az sayıda kök ekimiyle olumlu sonuç alınabilmektedir. Bildiğiniz gibi saçı dökülen insanlarda bile ensedeki saçlar dökülmez.

Aşağıda göreceğiniz fotoğraftaki vakaya 150 sağa 150 sola ekim yapılmıştır.

kaş ekimi öncesi
Kaş ekimi öncesi görünüm

 

kaş ekiminden hemen sonrası
Ekiminden hemen sonrası

 

kaş ekiminden 6 ay sonraki başarılı görünüm
ekiminden 6 ay sonra

Badem Yağı Kaş ÇIkarır mı?

Halk arasında böyle bir inanış çok yaygındır ama ”badem yağı kullandım kaşlarım geri çıktı” diyen bir kişi bile göremezsiniz. Badem yağının kaşa zararı yok, hatta kalitesini kısmen artırabilir ama tüyleşmiş kaşları ya da dökülenleri anlamlı şekilde değiştiremez. Badem yağı kullanın ama beklentiniz makul olmalıdır.

Kaş Çıkaran İlaçlar

İntenette reklamı yapılan hatta abartılı etkilerinden söz edilen bir çok ürün görürsünüz, ne yazık ki bunların neredeyse tamamı piyasayı vurup çekilme hesabıyla satılan ürünlerdir. Bu amaçla ürün alıp kullanacaksanız mutlaka içeriğini ayrıntılı okuyup bilimsel desteği olup olmadığına bakın yoksa siz de hem paranızı uyanıklara kaptırmış hem de ümitlerinizi kaybetmiş olursunuz. Hele hele bitkisel olduğunu duyduysanız asla ilgilenmeyin. Bu uyanıkların en uyanığı Eeose üreticisidir onu da bilin.
İki farklı ürün grubu ile tedavi edebilirsini
1- Squarik asit di butyl ester içeren ilaç kullanabilirsiniz, asıl saçkıran tedavisi ilacı olmakla birlikte kaştaki dökülmeler için de oldukça etkilidir.

2- Saç dökülmesi tedavisinde etkinliği kanıtlanmış iki madde olan procapil ( Hairforte Sprey) veya minoxidil satın alın. Bu spreyin başlığını çıkarın, uygun bir fırça veya ucu pamuklu cubuk yardımıyla günde iki defa kaşınızın seyrek alanına sürün. Tercihen sürdükten sonra 3-4 saat kalmasına müsade edin.

About Op. Dr. Atilla Kaya

Türkiye'de ilk defa kaş ekimi işlemini gerçekleştiren Op. Dr. Atilla Kaya, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde hizmet vermektedir.

22 comments

  1. Yapılabilir. Ama kan biotin düzeyine baktırmanızı öneririm.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

  2. Hocam benim çocuğum 11 yaşında hiç kaşları çıkmadı saçları da çok seyrek onun için kaş ekimi

    olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri