Kaş Dökülmesi

Bir çok klinik sitesinde okursunuz yada sorduğunuzda söylerler “3-4 ayda çıkar” derler, bu tümüyle sizi ikna etmeye yönelik bir cümledir çünkü ekim yapan da bilir ki bu süre kişiye ve uygulamalara göre çok değişir, 4 ay olabileceği gibi 1 yılı da geçebilir. Aslında bu durum saç, sakal, bıyık ve diğer ekimler için de geçerli olan bir durumdur.

Ekilen kaç çıkarmı

Ekilen Kaş Ne Zaman Çıkar ?

Aslında ertesi gün çıkar demek yanlış olmaz çünkü kaş ekimi yapıldığının ertesi gün ekilenler 0.3 mm uzar ve bu hızla büyüme ileri yaşklarda yavaşlamakla birlikte ömür boyu sürer. 12.gün iyice yumuşattıktan sonra tırnaklayarak temizlenebilir ve bu temizlik sonrası kaşın son hali yaklaşık ortaya çıkmış olur çünkü yaklaşık 6-7 mm uzamış olur (ekim esnasında bir miktar olduğu için). Bu son hali 12-15. günler arasında genel bilgi verir. Elde edilen bu yaklaşık son halinin görüntüsü üzerinden istenirse bu günlerde düzeltme ekimi yada diğer deyimle rotuş yapılabilir. 15. günle 6.haftanın sonuna kadar şok dökülme dediğimiz geçici bir dökülme olur. Bu şok dökülme döneminde ekilen kaşların tamamı dökülebileceği gibi hiçbiri dökülmeyebilir de bu kişisel özellikler, köklerin dışarıda bekleme süresi, kanal açılıp açılmaması, alımda motor kullanılıp kullanılmaması gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişir. Genellikle önemli bir kısmı kalır. 6.Haftanın sonunda kalanlar artık dökülmez, bu süreye kadar dökülenler 6.haftadan sonraki 3-8 ayda çıkmaya başlar ve bu çıkmalar 1 yılın sonuna kadar devam eder.

Kaş ekildikten 1 yıl sonra yaklaşık son hali ortaya çıkmış olur, yaklaşık diyorum çünkü az sayıda çıkış ve kalite artışı 2 yıla kadar devam eder ancak 1 yıldan sonraki değişim hasta tarafından fark edilemez. İlk zamanlar tüy gibi çıkan kıllar zamanla kaliteli hale gelir.Bu durum bebeklerin saçlarının döküldükten sonra yeniden kaliteli bir şekilde çıkış sürecine benzetilebilir.

Ekilen Kaş Uzar mı?

Bir çok sitede “ekilen kaşlar zamanla uyum sağlar, uzamaz” şeklinde yazılara rastlayabilirsiniz. Bu yazının “armutların arasına kavak ağaçları ektik 1-2 yıl sonra bunlarda armut olacak” cümlesinden hiçbir farkı yoktur. Vücuttaki her kıl olduğu yerdeki gibi davranır. Nereden alıp nereye ekerseniz ekin genetik kodlarında belirlendiği gibi davranmaya devam eder. kaşa ekilen saç kökleri de saç gibi davranmaya devam eder ve ömür boyu ensedeki kıllarla aynı hızda büyür. Yaş ilerledikçe ensedeki saçların uzaması yavaşlar kaşlar da buna paralel yavaş uzar ama uzar. Bunu bir uyarı gibi yazdım çünkü hastamın biri “yaşlandığımda bir de uzayan kaşları kesmekle uğraşamam” deyip vaz geçmişti. Sizin için de bu önemliyse ona göre düşünün, ama bence uzaması son derece önemsiz bir sorun, bir makas darbesinin başında.

Ekilen Kaş Dökülür mü?

Bu soruyu sorduğunuzda herkes aynı yalanı söyler “kesinlikle dökülmez” derler. Aslında tam yalan olmasa da yeterince doğru da değil. Şöyle ki; Ensenizdeki saçlarınız dökülmedikçe oradan alınıp kaşlara ekilen kökler de dökülmez ama şu bir gerçek ki hiçbir insanın 25 yaşındaki ense sıklığıyal 65 yaşındaki ense sıklığı aynı değildir mutlaka az veya çok dökülür. Aynı şekilde ekilen kaşlardan da kayıplar olur. “Amaaaan 65 yaşından sonra kaşı ne yapacağım” diyorsanız sorun yok, dökülmez olarak kabul edebilirsiniz.

Sonuç olarak

Ekilen kaşların çıkış süresi 3-4 ay olabilir ama 1 yılı bulaması ihtimali çok daha yüksektir ancak bu geçiş sürecinde ( kaş ekiminden 8 gün sonra başlamak kaydıyla ) kalem veya far gibi dolgunlaştırıcı uygulamalarla normal görünüm elde edilebilir. Yani kaş ekimi yaptıracaksanız ertesi gün çıkacağını beklememelisiniz yoksa hayal kırıklığı yaşarsınız.
Op.Dr.Atilla KAYAEkilen kaş ne zaman çıkar? için 3 yorum yapılmış


Mine

Merhabalar ekilen kas cimbizla veya iple alinirsa tekrar cikar mi ? Tesekkur ederim.
Op.Dr.Atilla Kaya
15.günden sonra alınırsa çıkar.

Hanife

Mrb hocam ben bi ay önce kaş ektirdim konyada uç kısımlara ama sanki beş gün sonra yıkadım ama kök falan yok gibiydi yani Ekim yapılmamış gibiydi ben bi ay ge ti tekrar Ekim yaptırmak ıstiorum uygunmudur hocam
Op.Dr.Atilla Kaya
05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

mustafa

merhabalar hocam;
bende bu gunlerde kaş ekimi yaptıracagım, okuduğum kadarıyla ekilen kaşlar ilk aşamada geri dökülüyor, gercek anlamda çıkması 1 yılı buluyormuş peki bu sürecte eskiden var olan doğal kaşlarımız aynen duruyor mu görüntü olarak eski halinden daha kötü durmaz değil mi ?
Op.Dr.Atilla Kaya
kaşlarınızın görüntüsü ektirdiğiniz kuruma bağlı olarak değişebilir.bizim ekimlerimizde herhangi bir değişiklik olmaz

kecoa