Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

2003 Yılında FUE yönteminin geliştirilmesi ile hızla yaygınlaşan saç nakli yada halk arasındaki tabiri ile (Saç Ekimi) aynı zamanda kaş, sakal, bıyık gibi ekimlerin yapılmasını mümkün hale getirmiştir. Toplumda sık görülen kaş dökülmesi, kaza ve yanık izlerinin kapatılması yanı sıra sıkılaştırma, kalınlaştırma gibi işlemlerde yine her zaman olduğu gibi en doğal sonuç olan kaş ekimi öneriyoruz.

Ekimin nasıl yapıldığını gösteren çok sayıda video görmek için instagram.com/kasekimi

Peki kaş ekimi nasıl yapılır, nereden başlanır, nasıl bir süreç izlenir? sayfanın devamında kaş naklii yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlara ışık tutalım.
Önce işlemin nasıl ilerlediğini özetleyeyim sonra diğer ayrıntıları isterseniz okursunuz.

– Kökler enseden alınır, alım elle yapılırsa yani motor kullanmadan alınırsa geride kalan saçlar daha az zarar görür, çünkü elin hassasiyeti sayesinde kök parçalanması ve ölümü daha az olur.
– Erkek hastalarda gerekirse sakalın boyun alt kısmından veya sakalın üst kısımları yani elmacık kemiklerine yakın bölgedeki gereksiz sakal kökleri alınıp ekilebilir. Ama unutulmamalıdır ki sakal kılları kaştan çok kaliteli durabilir. alınarak ekilebilir.
– Bir kişi çoklu greftleri tekli greft haline getirir, kesinlikle hepsi tek kök içeren greft olmalıdır, alımla köklerin ayrımı eş zamanlı olmalıdır
– Hazırlanan kökler bekletmeksizin doğru yönte ve 25-30 derece açıyla ekilir
Bu üç aşama yaklaşık eş zamanlı ilerler, böylece kökler beklemediği için oksijensiz kalmaz ve ölmez.
– Temizlik, enseyi silmek yeterlidir. Ekimin yapıldığı kaş alanı oksijenli su ile temizlenir. Bu sayede kişinin kaşlarını ektirdiği neredeyse belli bile olmaz, yanı kanlı bir görünüm olmaz.
– Yapılanlar ve sonraki günlerde dikkat edilecekler anlatılır, yazılıp hastanın eline verilir.
– Kontrol, uyguladığımız yöntemde kontrol gerekmemektedir.
– 3. gün kişi evde kendisi yıkar

1) Nasıl Bir Görünüm İstediğinizi Öğreniyoruz
Bu estetik bir işlem olmasına karşın yine normal bir hastalık gibi doktor muayenesine yada doktor görüşmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için IDEA Klinik İstanbul ve Ankara’da yer alan klinikleri herhangi bir ücret almadan hizmet vermektedir. Kliniğe geldiğinizde ilk olarak sizin isteğiniz ve beklentiniz öğrenilir. Devamında ise kalem ile nasıl bir görünüm istediğinizi çizerek göstermeniz istenir. Yaptığınız çizime göre yapılması muhtemel kıl kökü sayısı belirlenir. Çoğu zaman 300 greft (kök) yeterli olmaktadır.

2) Ekimi Yapılacak Kılların Alımı İle Başlanır
İşlemi yaptırmadan önce mutlaka araştırma yaparak bazı küçük ama etkili detayları öğrenmelisiniz. Her iki yöntemde de ekimde kullanılacak kökler saçlardan alınır. FUT yani ameliyatla yapılan yöntemde saçlı deri alınırken FUE ise 0,7 mm çapındaki iğne ile tek tek alınmaktadır. Bu nedenle bir çok üstünlüğü bulunmaktadır. Saçınızın ense kısmında 1 cm gibi dar bir alanda saç kısaltılır ve yukarıda da belirttiğim gibi 0,7 mm çapındaki iğne ile tek tek alım yapılmaktadır. Örnek 300 greft ekilecekse bu 300 kök hepsi birden almak yerine 50-100 gibi az az alınarak alınan kılların oksijensiz kalarak ölmesine fırsat verilmeden ekime başlanır.

3) Doktorunuz FUE Yöntemi İle Ekimi Gerçekleştirir
Idea kliniklerinde yapılan işlemler sadece uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Ekimler asla yardımcı elemanlara (hemşire, asistan, saç ekimi uzmanı vs)  yaptırılmaz. Alımı yapılan kıl kökleri yine 0,7 mm çapındaki bir iğne ile delik açılarak kökler olması gereken açıyla yerleştirilir. FUT ile yapılan ekimde ise maalesef jilet yada benzeri kesici aletler ile kanal açılarak yapılmaktadır. Kesinlikle uygulamadığımız ve önermediğimiz bu yöntem sizi pişman edebilir. İğne ile delik açılarak açılan deliğe 25-30 derece açılar ile ekim yapılır. Kanal açılarak yapılan ekimlerde ise maalesef açı verme imkanı yoktur. 300 Greft bir ekim kliniklerimizde 2-4 saat arasında yapılmaktadır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Aşağıda yer alan video görüntülerinde kaşın nasıl ekileceği nasıl yapıldığı gerçek bir ekim esnasında kayıt altına alınan görüntülerden görebilirsiniz.

Kaş Ekimi Videosu

4) Değişiklik Yapmak İçin 12 Gün Süreniz Bulunuyor
Yapılan ekim üzerinde değişiklik yapmak için 12-15 gün arasında bir süreniz bulunmaktadır. Örnek veriyorum fazla bulduğunuz beğenmediğiniz kılları cımbızla çekip aldığınızda orada herhangi bir sorun olmayacaktır. Aynı şekilde eksik ve seyrek kaldığını düşündüğünüz alanlara bir kaç greft daha ekilmesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz güzel görünüme kavuşursunuz. Rötuş ekimlerinde istediğiniz sayıda ekim yaptırabilirsiniz, mesela 90 TL ödeyip 10 kök ektirebilirsiniz.

5) Şok Dökülme Sizi Korkutmasın
Cevabı en çok merak edilen sorulardan birine gelmek istiyorum. Ekilen kaşlar ne zaman çıkar? yukarıda belirtilen 12-15 günlük süreçten sonra ekimi yapılan kaşlar şok dökülme dediğimiz bir süreç içine girer ve bu genelde 15. gün ile 6. haftanın sonuna kadar devam edebilir. Ekilen kaşların bir bölümü yada hepsi dökülebilir. Yada hiç biri dökülmeyebilir. Dökülen kaşlar ise 3 ile 8 aylık bir süreçte geri çıkmaktadır. 1 Yıl içerisinde ise tamamen normale dönmüş olacaktır. Yani ekim sonrası herhangi bir düzenleme isterseniz bunu ilk 15 gün içerisinde yada 1 yıl sonrası yapmanız gerekir. Çünkü şok dökülme evresinde kesin sonuç görülmediği için herhangi bir işlem yapılamaz.

Kaş Ekimi Acıtır mı?

Dilerseniz konunun başına tekrar dönelim. Ekim işlemi için 0,6 mm çapında bir iğne kullanılır. Bu iğne batırılarak delik açılır ve kıl kökü o deliğe yerleştirilir. Burada can yanmasına neden olan sadece iğne ile delik açma aşaması olup, bunun önüne geçmek içinde ekim öncesi işlem yapılacak olan bölgede lokal anestezi yapılarak herhangi bir acı duymamanız sağlanır. Alım bölgesi de uyuşturulduğu için aşım sırasında da ağrı olmaz.

Ekilen Kaşlar Dökülür mü?

Yukarıda da belirtildiği gibi ekim sonrasında ki bu genelde 15. gün ile 6. haftanın sonuna kadar devam edebilmektedir. Şok dökülme dediğimiz bir evrede kaşların hepsi yada bir bölümü geri çıkmak üzere dökülür. Yada kişiye bağlı olarak herhangi bir dökülme olmayabilir. Tekrar belirtmek gerekirse bu süreç normal bir durumdur. Dökülen kaşlar 3-8 ay arasında geri çıkacaktır.

İyileşme Süresi Ne Kadar?
Kliniklerimizde nakil işlemi 2 ile 4 saat arasında tamamlanmakta olup, doktorumuz ilk yıkamanın 24 saat sonra yapılması gerektiğini belirterek göndermektedir. Bu işlemi yaptıran kişinin herhangi bir özgürlüğü kısıtlanmadan hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Çünkü FUE yönteminde jilet vb araçlarla kanal açılmadığı için yara ve morluk oluşmaz.

Ekilmiş Kaş Doğal Olur mu?

Öncelikle hiç bir şey Allah’ın yarattığı gibi olması beklenemez. Fakat uygulanan işlemler arasında kalıcı kontür, kalıcı makyaj vs arasında doğala en yakın sonuç olup, bir kere yaptırıp, ömür boyu sıkıntıdan kurtulursunuz. Aşağıda yer alan görsellerde kliniğimizde yapılşmış ekimleri görebilirsiniz.

Dökülmüş AlanEkim Sonrası

Evet arkadaşlar bu konuda da aktaracaklarımız bu kadar olup, dilerseniz sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanarak doktorlarımıza sormak istediğiniz hususları iletebilirsiniz.

Ekilen Kaş Ne Zaman Çıkar ?

Bir çok klinik sitesinde okursunuz yada sorduğunuzda söylerler “3-4 ayda çıkar” derler, bu tümüyle sizi ikna etmeye yönelik bir cümledir çünkü ekim yapan da bilir ki bu süre kişiye ve uygulamalara göre çok değişir, 4 ay olabileceği gibi 1 yılı da geçebilir. Aslında bu durum saç, sakal, bıyık ve diğer ekimler için de geçerli olan bir durumdur.

Ekilen kaç çıkarmı

Aslında ertesi gün çıkar demek yanlış olmaz çünkü kaş ekimi yapıldığının ertesi gün ekilenler 0.3 mm uzar ve bu hızla büyüme ileri yaşklarda yavaşlamakla birlikte ömür boyu sürer. 12.gün iyice yumuşattıktan sonra tırnaklayarak temizlenebilir ve bu temizlik sonrası kaşın son hali yaklaşık ortaya çıkmış olur çünkü yaklaşık 6-7 mm uzamış olur (ekim esnasında bir miktar olduğu için). Bu son hali 12-15. günler arasında genel bilgi verir. Elde edilen bu yaklaşık son halinin görüntüsü üzerinden istenirse bu günlerde düzeltme ekimi yada diğer deyimle rotuş yapılabilir. 15. günle 6.haftanın sonuna kadar şok dökülme dediğimiz geçici bir dökülme olur. Bu şok dökülme döneminde ekilen kaşların tamamı dökülebileceği gibi hiçbiri dökülmeyebilir de bu kişisel özellikler, köklerin dışarıda bekleme süresi, kanal açılıp açılmaması, alımda motor kullanılıp kullanılmaması gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişir. Genellikle önemli bir kısmı kalır. 6.Haftanın sonunda kalanlar artık dökülmez, bu süreye kadar dökülenler 6.haftadan sonraki 3-8 ayda çıkmaya başlar ve bu çıkmalar 1 yılın sonuna kadar devam eder.

Kaş ekildikten 1 yıl sonra yaklaşık son hali ortaya çıkmış olur, yaklaşık diyorum çünkü az sayıda çıkış ve kalite artışı 2 yıla kadar devam eder ancak 1 yıldan sonraki değişim hasta tarafından fark edilemez. İlk zamanlar tüy gibi çıkan kıllar zamanla kaliteli hale gelir.Bu durum bebeklerin saçlarının döküldükten sonra yeniden kaliteli bir şekilde çıkış sürecine benzetilebilir.

Ekilen Kaş Uzar mı?

Bir çok sitede “ekilen kaşlar zamanla uyum sağlar, uzamaz” şeklinde yazılara rastlayabilirsiniz. Bu yazının “armutların arasına kavak ağaçları ektik 1-2 yıl sonra bunlarda armut olacak” cümlesinden hiçbir farkı yoktur. Vücuttaki her kıl olduğu yerdeki gibi davranır. Nereden alıp nereye ekerseniz ekin genetik kodlarında belirlendiği gibi davranmaya devam eder. kaşa ekilen saç kökleri de saç gibi davranmaya devam eder ve ömür boyu ensedeki kıllarla aynı hızda büyür. Yaş ilerledikçe ensedeki saçların uzaması yavaşlar kaşlar da buna paralel yavaş uzar ama uzar. Bunu bir uyarı gibi yazdım çünkü hastamın biri “yaşlandığımda bir de uzayan kaşları kesmekle uğraşamam” deyip vaz geçmişti. Sizin için de bu önemliyse ona göre düşünün, ama bence uzaması son derece önemsiz bir sorun, bir makas darbesinin başında.

Ekilen Kaş Dökülür mü?

Bu soruyu sorduğunuzda herkes aynı yalanı söyler “kesinlikle dökülmez” derler. Aslında tam yalan olmasa da yeterince doğru da değil. Şöyle ki; Ensenizdeki saçlarınız dökülmedikçe oradan alınıp kaşlara ekilen kökler de dökülmez ama şu bir gerçek ki hiçbir insanın 25 yaşındaki ense sıklığıyal 65 yaşındaki ense sıklığı aynı değildir mutlaka az veya çok dökülür. Aynı şekilde ekilen kaşlardan da kayıplar olur. “Amaaaan 65 yaşından sonra kaşı ne yapacağım” diyorsanız sorun yok, dökülmez olarak kabul edebilirsiniz.

Sonuç olarak

Ekilen kaşların çıkış süresi 3-4 ay olabilir ama 1 yılı bulaması ihtimali çok daha yüksektir ancak bu geçiş sürecinde ( kaş ekiminden 8 gün sonra başlamak kaydıyla ) kalem veya far gibi dolgunlaştırıcı uygulamalarla normal görünüm elde edilebilir. Yani kaş ekimi yaptıracaksanız ertesi gün çıkacağını beklememelisiniz yoksa hayal kırıklığı yaşarsınız.
Op.Dr.Atilla KAYA

19 Comments

Add a Comment
 1. Olabilir ama siz yine de kaşlarınızın fotoğrafını çekip 05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderin birlikte değerlendirelim.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba,
  Kaşları komple lazerle aldırıp ekim yapabilme şansımız varmı?

 3. Atilla bey Merhaba, benim kaşımda yakın zamanda egzema oldu ve seyrelmeler olmaya başladı ve şikayetlerim hala devam ediyor bu atak döneminde degil de sıkayetlerim azaldıgında, kaş ekimini egzemalı olan kaşa önerir misiniz? Yani boşuna yaptırmış olurum eger ekimi yaptırırsam? Egzema tekrarlama olasıgı yüksek olduğundan hastalarınıza bu Tar sıkayeti olan kişilere, kaş ekimini öneriyor musunuz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kaş ekimi yapılabilir fakat egzama nüks ettiğinde kısa sürede tedavi etmeniz gerekir.tedavi uzun sürerse yine dökülebilir

 4. Hocam merhaba benim kaşlarım gürlük konusunda sorun yok seyrek değil yani. Fakat ne yazik ki bir kaç sene önce bir sorun yaşadım ve kaşlarım öyle bir mahvoldu ki anlatamam dik dik her yeri..
  Yani bu kaşı sıfırlayıp protez kaş ne bileyim yada kaş ektirme felan ne olursa bişeyler yapılabilir mi Olan kaşı yok edip tekrardan ektirme işlemi mümkünmüdür ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  var olanların açıları iyi değilse epilasyon ile yok edilip ,ekim yapılabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim

 5. merhaba hocam yaşımdan dolayı kaşlarım dökülmekte acaba kaş ekimi yaptırsam bu dökülmeler dururmu yoksa devam mı eder . başka bir tedai öntemi var mıdır ? teşekkürler .
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedeni araştırılmalı,ekim yapılabilir

 6. en kısa sürede gelip kaşlarımı yaptırmak istiyorum sadece istanbulda mı çalışıyorsunuz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet sadece İstanbul da

 7. mrb ben kaş kontürü daha önce yaptım şu anda sldiriyorum ama çok az silindi onun üzerine kaş ekimi yaparsam olur mu lazer işleminden ötürü ekim tutmayabilir mi? saçtan alınan kökler kaşta dik uzuyor mu yada sık sık kesilmesi gerekiyor mu?Lazer ile 8 aşama sildirme işlemi yapıldı ama biraz izi kaldı nasırlaşma olur diye daha fazla devam etmedim bu halde yapılır mı ekim?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kaş ekimi yaptırabilirsiniz.tutmama sorunu yaşanmaz.hayır ekilen açı ile uzar.kaşa göre saçtan alınıp ekilen kökler hızlı uzar.kesmek gerekir.ama zamanla uzama hızı düşer.evet ekim yapılabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz.daha rahat değerlendirim.iletişim için:Idea (Bakırköy)
  Adres: Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:24 Kat:3 (PTT Karşısı) Bakırköy Merkez – İstanbul
  Tel: 0212 542 0 888 – 0212 572 72 65
  GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88

 8. kaşıma dikiş atılmıştı orda bi kabarıklık var ve üzeri boş arada çizgi şeklinde duruyor çevresinde kaşların görüntüsü de çok garip düzeltilebilir mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeririseniz kaşınızın durumunu değerlendrebilirim

 9. kas ekimi sonrası kaslar uzuyo mu yoksa ekildigi gibi kalıyorlar mı . ayrıca boya yada makyaj olumsuz etkiler mi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ilk 2 yıl hızlı uzuyor ama 2 yıldan sonra uzama hızı düşer.ilk 6 y boya yaptırmamanız iyi olur.makyajdan etkilenmez

 10. Atilla bey merhaba bende kaş eltirmek istiyorum en kısa sürece oraya gelicem yalnız enseden alınan saç la Kaş’ım arasında fark olurmu yani kaşım saçıma göre daha kalın ve saç gibimi uzar doğal dururmu şu an lazerle kalıcı makyajım siliniyo Inşallah bir ay sonra oradayım ☺️
  Op.Dr.Atilla Kaya
  laserle kalıcı makyajı sildiriyorsanız zaten geriye kaş kalmayacaktır.bu nedenle fark da oluşmayacaktır

 11. Merhaba kaşımda kepeklenme var genetik bizde ve de arttığı için dökülme var kaşın sonlari seyreldi doktor bana dökülenler çıkar dedi sizce sonlara ekilme gerekli mi
  Op Dr Seher Şirin
  egzama olduğu için yine dökülebilir

 12. Bursada da polikliniğiniz varmış galiba. Bursayada siz mi geliyorsunuz kaş ekimi için. Ayrıca mail attım daha geri dönüş almadım sabırsızlıkla bekliyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  hayır Bursada tedavi yapmıyorum

 13. Neden size yaptiranlarin yorumlari yok acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  İstiyorasın birkaç tane yorum yazdıryım bazı sitelerin yaptığı gibi 🙂

 14. Hocam kaş kökünün alınması için bir çare yokmu kendi kökümüzü ektirmemiz için yani dünyanın hiçbir yerinde yokmu duymadınız mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapan vardır belki araştırmalısınız

 15. Atilla bey, izmir ya da civarında kaş ekimi yaptirabileceğim bir hekim öneriniz var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evinize yakın yeri değil en kaliteli ekim yaptıracağınız yeri araştırın
  https://www.kasekimi.com/kas-ekimi-dogal-duruyormu
  şu linkteki üstteki kişi sizin gibi sadece izmiri araştırmış sonuç ortada 🙂

 16. sevgili kardeşlerim doktorlar nekadar güzel eksede cıkan kaş dik cıkar boş yere hic yere kaş ektirip daha berbat bir görünüm yapmayın allah şifa versin ve ben bu tür sıkıntı ceken kardeşlerim icin cok üzgünüm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genelleme yapmasaydınız bari 🙂

 17. Hocam merhaba 2 ay önce bana kaş ekimi yapmıştınız ekilenlerin %50 si döküldü bunlar geri çıkarmı acaba dökülmede devam ediyo benim yapabileceğim bir şey olurmu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım çıkarken verdiğim yazıyı okumadınız,hepsi de dökülebilir önemi yok zaman içinde hepsi çıkar

 18. merhabalr;2009 yılında bir anda tüm kaşlarım döküldü.6 boyunca her ay doktor kaş bölgeme sinakort-a ile iğne tedavisi uyguladı.ama kaşlarım çıkmadı.sonra çinko tedavisi uygulandı ama o da ,şe yaramadı.2010 da kaş ektirdim,2 ay boyunca dışarı şişkinlik kabuklanmadan dolayı dışarı çıkamadım.6 aya yakın sıkıntılrım devam etti.ilk haftalarda kaşlar döküldü ,doktor dökülp tekrar çıkıcak dedi.bir kısmı çıktı fakat süreç içinde yüzde dokasını döküldü diyebiliriz.bi daha gel ekeyim dedi ama o ağrı ve çirkin görüntüyü düşününce cesaret edemedim.kalan kaşlar da çok kötü ,dik bir şekilde çıkıyor.haftada bir kesersin dedi ama iki gün dokunmayınca iğrenç bir hal alıyor.sonra gittim üzerine kalıcı makyaj yaptım fakat o da dayanmıyor cildim kısa sürede boyayı atıyor. çalışan biriyim ve her gün işe gitmeden elime makası alıp kaşları kesip ardından kalemle de rütuşlayıp öylece çıkmak zorunda kalıyorum. nereye kadar dayanabileceğimi bilmiyorum. tavsiyeniz benim için çok çok önemli.teşekkür edrim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  keşke araştırmanızı ekimden önce dikkatli yapsaydınız,o kaşları lazer veya iğne epilasyonla aldırdıktan sonra doğru açılarla ekim yapılabilir.

 19. merhaba,
  kaşlarım ince ve şekilsiz kaş ekimi yaptırırken şekil veriliyormu ?
  fiyatını ekim yapılan yeride cevaplarsanız sevinirim tşk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  siz nasıl bir şekil belirlerseniz ona göre ekim yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?