Saçkıran Kaş Dökülmesi Yapar mı?

En sağlıklı insan her zaman için mutlu ve yaşamaktan keyif alan insandır. Çünkü bir çok hastalık ve sağlık sorununun temelinde stres ve sıkıntı bulunmaktadır. O sorunlardan biride Allopecia Areata halk arasında saçkıran olarak tabir edilmektedir. Aslında doğru bir tabir olmayıp, çünkü etkilediği alan sadece saçlar ile sınırlı değildir. Aynı şekilde kaş ve erkeklerin sakal bölgesinde görülür. Bunlar sadece dikkat çekeni olup, sorun vücudumuzda kıl olan her yeri etkilemektedir.

Allopecia Areata

Saçkıran Nedir?
Bir tür dökülme olup, tam olarak nedeni / nedenleri tespit edilememiştir. Bu alanda araştırma yapan bilim adamları stres, üzüntü ve moral bozukluğunun bağışıklık sistemine zarar vermesine bağlamaktadır. Genelde gençler sık görülen bir sorun olup, herhangi bir belirtisi olmadan ani bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Diğer dökülmelere göre farkı madeni para genişliğinde bir yada birden fazla alanda dökülmeye neden olabilir. Saçlarda olabileceği gibi kaşlar, sakal ve bıyık bölgesinde de görülebilir.

Kaş Dökülmesi Nedenleri Arasında İkinci Sırada
Genelde saçlarda görmeye alışkın olduğumuz saçkıran aynı şekilde kaşlarınız da olması sizi şaşırtmamalı bu fizyolojik bir durumdur. Yani olması normal, beklenen bir sonuçtur. Kaş dökülmesi problemleri arasında 2. sırada yer almaktadır. Çünkü asıl kaş dökülmesi sorunu genelde bilinçsiz kaş alma / aldırma sonucu kaş küsmesi ile oluşur. Peki kaşlarda ortaya çıkan bu sorunu nasıl önleyeceğiz, hemen bilimsel detayları görelim.

Stresten Kurtulmak Gerekir
Öncelikle sorunun en önemli nedeni stres altında yaşamaktır. Tedavide öncelikle husus içerisinde bulunduğumuz sıkıntılı, üzüntülü ortamdan kurtulmak gerekir. Aynı şekilde yaşamaya devam ederseniz çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Bu durum size sorunun %35 oranında kendi kendine geçmesi avantajı sağlamaktadır. Fakat durup beklemek yerine bitkisel yada bilimsel tedavilerle soruna kısa sürede çözüm bulabiliriz.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi
İlk uygulamamız gereken tedavi yöntemi neredeyse tamamen masrafsız bir uygulama olan sarımsak olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken sarımsak ürünleri, şampuanı, losyonu vs değil direkt olarak yemeklerin vazgeçilmezi olan sarımsak olmalıdır. Bir çoğumuzun çok sevmesine karşın kokusundan dolayı uzak durduğu sarımsak her yerde kolayca bulabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?
Çürük olmayan bir sarımsağı ortadan kesin ve saplı kısmını sapından tutarak saçkıran sonucu açılma olan saç, kaş, sakal neresi olursa olsun sürüyoruz. İlk başlarda biraz can yakıcı olabilir. 2-3 Ay boyunca denemeniz gereken bu yöntem başarı oranı %50 olarak görülür. Bunu deneyen iki insandan biri etkisini görmektedir. 2-3 Aylık süreçte herhangi bir çözüm olmadıysa bir diğer tedavi yöntemine geçmeliyiz.

Kortizon Enjeksiyonu
Bu uygulamayı evde kendimizin yapma imkanımız yoktur. Bunun için mutlaka bir dermatoloğa başvurarak yapılmalıdır. Kortizon çok ince bir enjektör yardımı ile yapılan bir ilaçtır. dökülme oluşan alana belirli sürelerde enjekte edilmektedir. Başarı oranı %70-%80 olup, kesin çözüm olduğu anlamına gelmez.

Saçkıran İlacı SADBE
Bu konuda en başarılı tedavi yöntemi SADBE isimli madde ile yapılmaktadır. Dünya genelinde saçkıran problemine karşı geliştirilen 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlardan ilki SADBE dediğimiz madde olup, diğeri ise kişide kısırlığa neden olduğu için kullanımı oldukça az olan DPCD’dir. Sadbe bundan iki yıl öncesine kadar sadece tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bir madde olarak temin ediliyordu.

Hair Pharma İlaç Haline Getirdi
Saçkıran tedavisinde en çok kullanılan madde SADBE 2 yıl önce Türkiye’nin önemli saç sağlık ürünleri üreticisi tarafından ilaç haline getirilmiştir. Roll-on formunda üretilmiş olan ürün kullamı oldukça kolay olup, dökülme olan alana sürmeniz yeterlidir. İlk başlarda içeriğindeki Capsaicin maddesi ile biraz canınızı yakabilir. Ana maddesi %1 Sadbe olarak kullanılmıştır.

Saçkıran Bulaşıcı mı?
En çok sorulan sorulardan biride ailemizin birinde ortaya çıkan sorunun bize bulaşıp, bulaşmayacağı bu konuda rahat olun, saçkıran, yada sakal kıran, kaş kıran vs ismi ne olursa olsun hiç birisi, hiç bir şekilde bir başka insana bulaşma imkanı yoktur. Bu tamamen o insanın bağışıklık sistemi ile alakalıdır.

2 Comments

Add a Comment
  1. mrb ben kaş ektirmek istiyorum ama zaten son bir kaç yılda kaşlarım dökülmeye başladı sebebini bilmiyorum ama eğer yeni kaşlar ektirirsem onlarda dökülür mü yoksa ekildiği şekilde kalır mı
    Op.Dr.Atilla Kaya
    saçkıran nedeniyle dökülmediyse sorun yaşamazsınız

  2. Merhaba gittiğim dr bana alopesi areata multipl [saçta hem kaşta ve kirpikte]teşhisi koydu.Ben kaş ektirebilirmiyim.Ekilen kaşlar da dökülürmü beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Saygılar
    Op Dr Adil Altınsoy
    dökülebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018