Kaş Nakli

Kaştaki eksikliğin giderilmesinde kullanılan en yaygın uygulama kalıcı makyaj ve kalemle çizmek olmakla birlikte FUE yöntemi ile kıl kökü nakli çok daha etkin ve kalıcı bir çözüm olarak giderek yaygınlaşmaktadır.
Fotoğraf ve videolar için instagram.com/kasekimi
Eski yöntem olan FUT tekniğiyle nakil kalıcı makyajdan daha itici göründüğü için yaygınlaşamamış ve yerini FUE ye terk etmiştir.
Kaş kıllarının çıkış açısı çok değişken olan bir yapıdır. Her alanda farklı açıyla çıkmaktadır. Burun kökünde yukarı bakarken yanlarda kulağa doğru bakmaktadır genel olarak düşünüldüğünde yelpaze görünümdedir. Bu açıların verilerek doğal görünüm elde edilebilmesi kaş nakli konusunda tecrübe ve daha önemlisi yetenekli olmayı gerektirmektedir.

Kaş Nakli

Saç ekiminden çok farklı, zor ve ince ayrıntıları olan bir uygulamadır bu sebeple saç ekimlerinin çoğunu yardımcı sağlık elemanları yaparken kaşı daha çok doktor ekmektedir. Nakil yaptıracak kişi bu konuyu mutlaka nakil öncesi aydınlatmalı ve bu kadar ciddi bir uygulamayı yardımcı personellere bırakmamalıdır. “Doktor kontrolünde” değil bizzat uzman doktorun kendisi tarafından yapılmalıdır.
Ekimde kalitesi en iyi olan ense kılları kullanılır. İşlem esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey kaşların çıkış açısıdır. Varsa oradaki kılların çıkış açısı taklit edilir yoksa kaşları alınmamış birinin çıkış açısına benzetilir.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey kanal açılmasıdır, kökler kesinlikle kanal açılmadan iğne ile delerek yerleştirilmelidir. Kanal açmak çukurluğa ve iz kalmasına neden olur. Ne kadar alana ekileceği önceden simetrik bir şekilde çizilir. Ekilecek alana kıl kökleri santimetre kareye 40-50 kök gelecek sıklıkta yapılır.
FUE yöntemiyle ekim bu konuda tecrübeli cerrah tarafından ve doğru şekilde yapılması halinde doğal kaştan ayırt edilmesi zor olacağı kadar doğala yakın olur. Ense dışından burun, bacak alın kılları kullanılabileceğini iddia edenler olsa da bunlar daha çok ekim yapmayıp ahkam kesenlerin fikri gibi durmaktadır.

Sonuç Olarak: Araştırma yaparken şu sorular sorulmalıdır

Ekimi doktorun kendimi yapacak yoksa “ekip olarak ekiyoruz” diyerek yardımcı personelleremi yaptıracak?

Ekilen kökler tekli mi olacak yoksa 2-3 kök içeren şekilde mi yapılacak?

Açılar rastgelemi olacak 25 derece gibi net mi olacak?

Kanal açılacak mı iğne ilemi ekilecek?

Kökler vücut dışında bekletilecek mi?

Yeterince sık ekilecek mi?

Ücretlendirme sabitmidir yoksa kök sayısına göre mi yapılacak?

Bu yazı 2009 yılında yazılmış olup işlem kalitesi artık fotoğraftakinden daha iyi yerlere getirilmiş ve yazılan bilgilerde de değişiklikler olmuştur. 9 yıllık süreçte ‘bu iş daha iyi nasıl yapılır” sorusunun cevabını aramaya devam ederken daha güzel ekebiliyoruz.

Kaş Nakli Video

Türkiyede Yapılan İlk Kaş Ekimi

2005 yılında dökülme sebebiyle kalıcı makyaj yaptırıp zamanla renk değiştirmesi sebebiyle bundan rahatsız olan hastamızın kalıcı makyajını lazerle siliyorduk.

Seanslar halinde devam eden kalıcı makyaj silme işlemi devam ederken bir yandan kontur açılırken bir yandan da o bölge ve hemen yakınlarındaki kaşlar da döküldü. O dönemde sadece saç ekiliyordu, saç ekimi dışında bir kişiye sakal ekmiştim o da içime sinmemişti. Hastamıza rengi açılan yere kıl ekebileceğimizi anlattık. Daha önce hiç kaşa ekimi yapmadığımızı deneme amaçlı olacağını ama büyük ihtimalle hoşuna gideceği ve sevmezse ekilen kaşları çekerek şekil verebileceğini hatta tümünü sürekli çekerek ekim yapılmamış hale getirebileceğini yani çeşitli alternatifleri olacağı konusunda aydınlattık. Hastamız kabul etti ve ilk denemizi yaptık

İlk Etapta az Kök Ekim Yapıldı

Kişinin kabul etmesi sonucu ekime karar verildi büyük oranda silinmiş olan dövme alanına 300 kök nakli yapıldı.Orta kesimlerdeki doğal açılardan biraz farklı olsada gerek bizim gerekse hastanın beklentilerini karşılayacak kalitede bir sonuç elde ettik.

Kaş Ekim Tecrübesi

Bu vaka bize çok şey öğretti, kaş ekebileceğimiz, kaşa istediğimiz açıyı verebileceğimiz, kaşı eksik insanlara yardım edebileceğimiz, yara yanık izi gibi dramatik görünen durumları düzeltebileceğimiz, insanları son derece suni görünen kalıcı makyajdan kurtarabileceğimiz konularında önümüzü açtı. Bu ilk kaş ekimi vakamız sayesinde ufkumuz açıldı. İlk uygulama olmasına rağmen güzel görünmesi bizi cesaretlendirdi.

Bizim bu ekimi yaptığımız 2005 yılında Türkiye’de sadece saç ekimleri yapılıyordu, kaşa ekim yapılabileceğini bilen yoktu.

kas ekimi oncesi

kas ekimi oncesi

 

kas ekiminden hemen sonra

kas ekiminden hemen sonra

 

kaş ekimi sonrası

kas ekimi sonrası

Yapılan ilk ekim olmasına rağmen açılar çok dik olmamıştır. Zaman içinde ekimin daha dar açılarla yapılabileceğini keşfettik, farklı bölgelerde farklı açılar gerektiğini fark ettik. Her ekimimizde kendimize bir şeyler kattık.
İlk gün aldığım karar doğrultusunda hastama söz verdiğim sayıda kök ektim ve bu köklerin tamamını kendi ellerimle ektim, kliniklerimde bir tek kökü bile yardımcılara ektirmedim, Hiçbir hastamı ”kaşını ben ekeceğim” deyip yardımcılarıma ekim yaptırmadım veya ”saç ekimi uzmanı ekecek” , ”ekip halinde ekiyoruz” gibi dolambaçlı laflarla yönlendirmedim.

Yara İzine Kaş Nakli

Yanık İzini Kapatma

Yanık izleri çok dramatik görünmektedir,kalemle kamufle edilmeye çalışılsada her gün uygulama zahmetli olmaktadır.En doğal ve kalıcı çözüm kıl kökü naklidir.Bu vakamız kalıcı makyaj yaptırmış rengi çirkinleşince lazerle sildirmiş ancak lazer sonrası ciddi yanık izi kalmış,400 kök nakliyle kamufle edilmiştir.

Yanık izi kapatma , kaş ekimi , yanık izine kaş ekimi
yanık izi , yanık izini kapatma , yanık izine kaş ekimi
Yanık izine Kaş ekimi , kaş ekimi , resim

Kaş Nakli Nasıl Yapılır?

Sayfanın buradan sonraki kısmında nakil yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlara ışık tutalım.
– Kıl kökleri enseden alınır, alım elle yani mikro motor kullanmadan yapılırsa geride kalan ve alınan saçlar daha az zarar görür
– Bir görevli 2-3-4 kıl içeren greftleri tekli greftler haline getirir, kesinlikle hepsi tek kök içeren greft olmalıdır
– Köklerin oksijensiz kalmaması için alım, ayrım ve ekim yaklaşık aynı dakikalarda olmalıdır
– Hazırlanan kökler bekletmeksizin doğru yönte ve 25-30 derece açılarla ekilir
– İşlem bitimi ekimin yapıldığı bölge oksijenli su ile temizlenir. Bu sayede kişinin kaşlarını ektirdiği neredeyse belli bile olmaz, yanı kanlı görünüm kalkar.
– Yapılanlar ve sonraki günlerde dikkat edilecekler anlatılır, yazılıp hastanın eline verilir.
– Uyguladığımız yöntemde kontrole çağırmıyoruz.
– Kişi aynı gün işine dönebilir
– 3. gün evde kendi yıkar

About Op. Dr. Atilla Kaya

Türkiye'de ilk defa kaş ekimi işlemini gerçekleştiren Op. Dr. Atilla Kaya, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde hizmet vermektedir.

12 comments

 1. geçirdiğim trafik kazası sonucu kaşımda yarılma oldu ve sanıyorum kıl kökleri kaydı. Kaşlar bir bölgede biribirine giriyor ve sakal kökü kadar sertler. Benim problemim kaş köklerinin farklı yönlere doğru çıkması, bazılarının ele batar derecede sert ve dik olması. bir kaşım gayet düzgünken diğeri darmadağın. bu sert ve farklı yönde çıkan kılların diğer kaşlara zarar verilmeden alınması mümkün müdür? bunlar ben cımbızla alırsam bölge açılıyor. yerlerine de araya ekim yapılması gerekecek.
  Op Dr Atilla Kaya
  info @ideaklinik.com ye fotoğref gönderin.değerlendirelim

 2. Benim kaşım yara sonucu hafif bi dökülme oldu buda beni rahatsız ediyor neyapa bilirim hocam yardım edermisiniz.
  Merhaba hocam benim kaşım bi yaralanma sonucu hafif yara izi kaldı ne yapmalıyım hocam yardım edin lütfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iki farklı şey sormuşsunuz ama her ikisi de ekimle düzeltilir

 3. kaşım kalın ve biçimsiz kaşlarımı alıp kaş bölgesini epilasyonlayıp kendi kaşlarımı tekrar ekebilirmisiniz bunu yapabilirsiniz lütfen yardım edin bakın her türlü acıya katlanırım maddi olarak da her türlü hazırım yardım edinnnnnnnnnn!!!
  Op.Dr.Atilla KAYA
  planınız akla yatkın değil, ben böyle bir ekim yapmam yapan olacağını da sanmam
  isminizi değiştirip yeniden yazdığınız yorumu sildim

 4. Yahu ektirdikten sonra uzamaması için bi çözüm yokmu ya teklinoji o kadar gelişti bunumu bulamadılar pes

 5. Hocam çatık kaşlıyım kaşlarım aşşağı doğru çıkıyor eskiden böyle değildi bir çözümü var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benim bildiğim yok

 6. Kaşımın dış tarafı kalın burun tarafı döküldü. Dış taraftaki kaşları alınıp burun tarafına ekilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaş kökünü almak çok zor olduğu için alıp ekmiyoruz

 7. küçükken geçirdiğim kazadan dolayı sol kaşıma dikiş atıldı kaş ekdirmek istiyorum ama konyada tecrübeli bir uzman arıyorum bana yardımcı olabilir misiniz??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  konyada gerektiği gibi 20-25 derece açılarla kaş ekebilecek kimse duymadım.

 8. muazzez korkmaz

  Merhaba, Ankar’da kaş ekimi yaptırdım, yaklaşık 8 sene önce . Sonuç rezalet:
  1- Saç beyazlayınca doğal olarak kaşınızda beyazlıyor. Birde aksine benim saçım erken beyazladı. Boyama çözüm değil,
  2- Tek kaşıma ekim yapıldı. Çünkü yanmıştı, yönleri farklı ve dik dik olan kıllar çıktı. Hepsini aldırdım.Ayrıca ekim yapılan yerde bir kaba görüntü var.
  3- Kalıcı makyaj rengi çok açılıyor. Doktorumu pekte iyi anmıyorum .Keşke yaptırmayasaydım .Ama kabalığı giderebilirim herhalde.
  Çözüm; Yapay kaş.Bilmiyorum var mı yok mu? Yoksa da bu alanda bir buluş yapılmalı. Yada bir ölüden nakil olmalı. Veya kıl kökleri diğer kaştan alınmalı ve çoğaltılmalı. Bunlar benim düşünebildiklerim. Bu alanlarda çalışma yapılmalı. Buluş yaparsanız ben size patent alma konusunda yardımcı olurum .
  moderatör

  🙂 tamam anlaştık

 9. sibel apaydın

  öncelikle slmlar,size teşekkürlerimi iletmek istiyorum
  hep düşünmüşümdür acaba kaşda ekiliyormu ki diye
  henüz okudum yazılarınızı ,açıklamalarınızı ve inanılmaz sevindim:)
  benimde kaşlarım çok seğrek olduğu gibi sürekli de dökülüyor boşluklar oluşuyor
  bende yıllardır kalem kullanıyorum..
  kalemsiz bir hayat istiyordum yıllardır umarım bu yöntemle bende sadece elimi yüzümü yıkayıp çıkabilirim dışarı 🙂 )
  yağmur yağsa elimi yüzüme götürmeye korkar oldum 🙂
  benim sizden ricam,bana önerebileceğiniz,güvenilir bu işin ehli olan bir merkez ,bir doktor ,ki siz olursanız sevinirim 🙂 nerde bulabilirim mümkünse ankara beni aydınlatırsanız çok mutlu olacağım şimdiden tşk ederim iyi günler dilerim….SİBEL APAYDIN
  moderatör
  Ankarada usulüne uygun yapan varmı bilmiyorum,araştırmanızı iyi yapın kötü ekilmiş kaş resimlerini görmeden ektireceğiniz yere karar vermeyin

 10. mrb peki ensedeki saç rengiyle kaş rengi aynı değilse o zaman nasıl bi yöntem uyguluyosunuz
  moderatör
  genellikle aynı renktir ama farklı ise yapılacak bir şey yok,bir ekim vakamızda ense olduğu gibi beyazdı beyaz ektirk kişi boyuyordu kaşlarını

 11. saçtan alınan kıl kökleri kaşa ekildikten sonra saç gibi uzamaya devam ediyor mu?
  moderatör
  evet saçınız uzadığı sürece onlarda saçınız kadar hızlı uzar,bazı kaş ektiğini iddia eden yerler 1-2 yıl sonra uzamayacağını söylerse sakın inanmayın,benim 2005 yılıda ektiğim hala uzuyor o da her hafta kısaltıyor 🙂

 12. mrb. acaba bir yakınımızın kaşından kök alınıp kullanılabilirmi
  Moderatör
  hayır kendi kıl kökünüz ekilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri