Ekim Sonrası Süreç

Bu sayfada okuyacaklarınız ekim yaptığım kişilere söylediğim ve unutma ihtimaline karşı yazıp verdiğim önerilerdir.  Kliniklerin farklı uygulamaları olsa da herkesin uygulayabileceği bakım şeklidir.

Kaş ekimi fotoğrafları ve videoları için instagram.com/kasekimi

Size yapılan FUE  ekim tarzı yaygın olarak yapılan FUE den farklıdır şöyle ki; alım 0.7 mm lik uçlarla alınıp, köklerin canlı kısmına dokunulmadan ve saatlerce vücut dışında bekletmeksizin ekilmiştir bu sayede ekilen her kök çıkacak kök ölümü olmayacaktır.

Kaş ekimi sonrasında yaşanacaklar

Kaş Ekimi Sonrası

Ekim yapılacak kanallar jilet benzeri kesici alet kullanılarak yapılan kanal açma tekniği ile değil 0.7 mm lik kalçadan enjeksiyon yapılan iğnelerle cilt kesilmeden delerek ektiğim için ekim alanındaki kılcal damarlar ve o bölgede bulunan kaş kökleri zarar görmeden işlem yapılmış oldu. Daha zor bir yöntem olmasına rağmen kanal açmadan delerek ektiğim için saç diplerinde çukurluk olmaz.

İşlem her köke özel olarak o anda iğne batırılarak açılan delik istenilen açıyla açılabildiği için kaşlarınız bölgeye göre değişen bir şekilde 25-30 derece açılarla çıkacaktır bu sayede var olan kaşlarınıza en yakın görüntü ortaya çıkacaktır.İyileşme dokusu dediğimiz fibrozis sebebiyle tek tük açı değiştirenler olabilir bu iyileşme dokusunun belirlediği bir durumdur ve engellenemez.

Gerek ekim gerekse alım alanı özel bir bakım ve ilaç kullanımı gerektirmiyor. Köklerin alındığı bölgeyi ertesi gün yıkayabilirsiniz. Bölgeyi 72 saat sonra yıkayabilirsiniz önce kullandığınız sabun veya şampuanı ekim yapılmayan alanda köpürtüp o köpükle okşama şeklinde yıkayınız. Pıhtıları bir defada temizlemeye çalışmayın yıkadıkça zamanla temizlenecektir.

İşlemden hemen sonra spor yapabilir ve güneşlenebilirsiniz, 48 sat sonra denize ve havuza girebilirsiniz.Kaşınızı bir yere çarpmadan normal yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Bölgenin kirli görünmesinin 2 sebebi var;

1- Küçük noktacıklar şeklinde pıhtılar; bunların temizlenmesi ilk 2-4 banyoda tamamlanacaktır.

2- Kök alınırken enseden mecburen alınan ama cilt yapısını bozmamak için ekim alanına ekilmeyen 0.7 mm çapında cilt parçacıkları. Bu parçacıklar cilt dışında bırakıldığı için küçük çıkıntılar şeklinde görülür ve 10-13 günde kendiliğinden dökülür.

Kaş Ekimi Sonrası Yıkama

Tercihen ” postop saç ekimi sonrası temizlik seti ” adlı ürünle temizlik yapın. Bu seti kullanmak isterseniz ayrıntılı bilgiyi kutusunda bulabileceğiniz için burada onun nasıl kullanıldığından söz etmeyeceğim.
Postop temizlik setinin bir çok avantajı vardır ama kullanmak şart değil.
Postop set almazsanız şu şekilde temizleyebilirsiniz; 48 – 72 saat sonra normal banyonuzu yapın ve başınızdaki köpük yada elinizde oluşturacağınız köpükle hafif okşama şeklinde yıkayın. 2-3 yıkamadan sonra her banyoda 2-3 defa arka arkaya yıkayabilirsiniz, bu şekilde daha çabuk temizlenecektir. Bu çıkıntılar dökülmediyse 12-14. gün banyoda kaşınızı köpürtün ve bu köpük kaşınızda 5-10 dakika bekletip köpüğü durulayıp tekrar köpürtün ve ikinci yıkamada ekim yapılan alanı hafif tırnaklayarak temizleyin. Bu temizlikle kabuklar uzaklaşacak ve alan tümüyle temizlenmiş bir şekilde ortaya çıkacaktır.Unutmayın tırnaklayarak temizleme işlemini 12-15.günlerde yapabilirsiniz.

12-15.günde yaptığınız bu banyodan çıktığınızda gelecekteki kaşınızı göreceksiniz. Kaşınızın şekli, çizgileri ve sıklığıyla ilgili bir değişiklik istiyorsanız bu günlerde belirleyip karar vermelisiniz.2-6 hafta arasında ekilen saçların bir kısmı veya tamamı geçici olarak dökülecektir.Dökülenler 6. haftadan sonraki 4-8. ayda çıkmaya başlayacak ve bir yılın sonunda ekilenlerin tamamı çıkmış olacak 12.günlerdeki gördüğünüz kaşınızın son halini 1 yılın sonunda tekrar görürsünüz..

Şok dökülme dönemi dediğimiz 2 hafta  1 yıl arasında saçınızın son halini görmediğiniz için yeni bir ekim kararı almamalısınız ancak dökülmenin başlamadığı ilk 15 günde aldığınız kararı bu günlerde uygulayabiliriz. Bu süreler bilim çevrelerince belirlenmiş sürelerdir.

Uyguladığımız köke dokunmadan ve kökü vücut dışında bekletmeden ekildiği için kökler oksijensiz kalmaz bu sayede kaç kök ekildiyse o kadar kaş çıkacak ve siz zarar vermedikçe hiç bir kayıp olmayacaktır.

kaş ekimi sonrası süreç

Kaş Ekimi Sonrası Şişlik

Daha çok kanal açılarak yapılanlarda olan bir sorundur, çok dramatik görünüme sebep olabilir ancak ciddi bir sorun değildir yani panik yapmak son derece yersizdir. İşlem kanal açılarak yapılacaksa 1 hafta 10 gün kadar izin almanız işlerinizin aksamasına engel olur. İğne ile yapılması durumunda bu tür şişlikler pek olmaz. Şişlik olsa da şiştikten sonraki 3-4 günde tama yakın düzelir.

 

Kaş Ekimi Sonrası Morluk

Şişlikle yaklaşık aynı durumdur daha doğrusu ikisi birlikte görülür ve genel yaklaşım aynıdır. Her ne kadar soğuk kompres uygulaması önerilse de hiçbir etkisi olmamaktadır. Kaşa yapılan yüzlerce küçük yaralanmanın yani kanal açma ya da iğne ile delmenin sonucu orada küçük damarlarda olan yaralanma ve buna bağlı deri altına olan kanamadandır.

Kaş Ekimi Doğal Görünür mü

Ekimde kurallara dikkat edilirse doğal kaşlardan ayırt edilmesi çok zor olacak kadar doğala yakın sonuç elde edilebilir. 25-30 derece açılarla, tekli kökler halinde, kanal açılmadan yapılan ekimden sonra doğala yakın bir görünüm elde edilebilir.

Kaş Ekildikten Ne Kadar Sonra Çıkar

Ertesi gün uzamaya başlar, günde 0.3 mm uzar. İki haftadan sonra geçici dökülme olur, çok azı veya tamamı dökülebilir. Şok dökülme tamamen bünyeye bağlıdır ve kişiye göre oranı çok değişir, hiç dökülmeyen hastalar da olmaktadır. Bu dökülenlerin geri çıkışı 4-8 ayda başlar ve zamana yayılmış bir şekilde çıkar, tamamlanması 1 yılı bulabilir.

Ekilen Kaşlar Alınabilir mi?

Evet ekilen kaşlar cımbızla çekilerek alınabilir. Peki ne zaman alınırsa ne olur
Ekimden 5-6 gün sonra alırsanız kıl köküyle birlikte gelir ve sonsuza kadar çıkmaz. 12. günden sonra alırsanız büyük ihtimalle geri çıkar ama küsebilir de.
Çekerek kaşlara şekil verilebileceği gibi dik çıkanlar çekilerek kötü görünüm kısmen düzeltilebilir.

Ekilen Kaşlar Dökülür mü?

Ensedeki sağlam ve kaliteli kıl kökleri kullanıldığı için dökülmez denebilir ama işin doğrusu tanımı şudur; ensenizdeki saçlarınız dökülmedikçe kaşlarınız da dökülmez. Ensedeki saçlar genellikle 70 li yaşlara kadar dökülmeden kalır, kafadaki en son dökülen saçlardır. 70 yaşında da hepsi dökülmez bir kısmı dökülebilir.

 

About Op. Dr. Atilla Kaya

Türkiye'de ilk defa kaş ekimi işlemini gerçekleştiren Op. Dr. Atilla Kaya, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde hizmet vermektedir.

6 comments

 1. Ekimi yapan hepinize sorrmalısınız.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam kaş ekiminden sonra 3 gün geçince her gün yıkamak gerekir mi kaşı yoksa belirli aralıklarla mı yıkanmalı?

 3. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
  Öp. Dur. Atilla Kaya

 4. Ben kaş ekimini yapdirdim 1 sene gecdi ama kaşlarim dik çikyor nasil yatirabilirim

 5. Ankara da yapiyor musunuz bu islemi ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  evet Ankarada da yapabiliyoruz

 6. Kaş ektirmek istiyorum size ulaşamadım cep numaranızı yollayabilirsiniz…
  Op Dr Atilla Kaya
  mesai saatlerinde GSM: 0532 463 96 82 bu numaradan arayabilir.bu telefona whatsapptan resim yollayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri