Kaş Dökülmesi

Kaş Dökülmesi

Günlük hayatta dökülme denince insanların aklına ilk olarak saçları gelmektedir. Çünkü milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen Alopecia artık normal bir sorun haline gelmiş ve milyonlarca insan hayatlarının geri kalan evresini kel olarak yaşamayı kabul etmektedir. Fakat Alopecia (Dökülme) sadece saçlar ile alakalı olmayıp, vücudumuzda kıl olan her yerde görülmektedir. Onlardan biride kaşlarımız olup, yine saçlar gibi çeşitli dökülme nedenleri bulunmaktadır. Nedenlere baktığımızda kişisel hatalar ve sağlık problemleri ön plana çıkmaktadır. Bu sayfada kaş dökülmesine neden olan faktörleri ele alacağız.

Madarozis

Kaş Aldırmaya Bağlı (Kaş Küsmesi)
Kadınların güzel ve bakımlı görünmek için yaptığı / yaptırdığı işlemlerden biride kaş alma yada aldırma olup, aslında çok dikkatli yapılması gereken estetik bir uygulamadır. Bilinçsiz ve tecrübesiz kişilerce yapılan kaş alma yada aldırma maalesef kaş küsmesi dediğimiz kıl köklerinin ölmesine neden olmaktadır. Madarozis (Kaş Dökülmesi) en çok bu sebeple ortaya çıkmaktadır. 6 Ay gibi bir sürede kaşların çıkmaması sorunu kalıcı hale getirmektedir. Her ne kadar badem yağı vs kullanılsa da sorun kıl köklerinde olması nedeniyle çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Çözüm olarak en mantıklı uygulama kesinlikle kaş ekimi olacaktır. Kalıcı makyaj vs geçici ve doğallıktan olur.

Guatr Hastalığı (Tiroid Yetmezliği)
Bazı dökülmeler ise kişinin hata ve ihmalleri yerine vücudunda yer alan herhangi bir hastalık ile ortaya çıkabilir. Kıl kökü kayıplarına neden olan hastalıkların başında Guatr dediğimiz Hipotiroidi gelmektedir. Tiroid azlığı ve fazlalığı şeklinde görülen bu hastalık yetersizlik durumunda kıl kökü kayıplarına neden olmaktadır. Burada çözüm ilk olarak Guatr hastalığının kontrol altına alınıp, bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesidir. Bu şekilde sorun ortadan kalktığında dökülme duracak ve yerine yeni kaşlar çıkacaktır. Yani kaş dökülmesi problemi yaşayan insanlar aslında farkında olmadan Guatr hastası olabilir.

Saçkıran (Kaş Kıran) Alopecia Areata
Toplumda sık görülen dökülme problemlerinden biride Alopecia Areata olup, halk arasında daha çok saçkıran olarak bilinmektedir. Çünkü saçlarda daha sık görüldüğü için bu şekilde tabir edilmektedir. Fakat bu sadece saçlara özgü bir sorun olduğu anlamına gelmez. Alopecia Areata vücudumuzda kıl olan her yeri etkilemektedir. Tabii ki saçlar daha belirgin hale geldiği için kişiyi rahatsız etmektedir. Aynı şekilde saçlar dışında kaş, kirpik, sakal ve bıyık bölgesinde görülür. Diğer dökülmelere göre farkı madeni para görünümünde olup, çok hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Herhangi bir belirti olmadan vücudun her yerinde yaygınlaşabilir. Alopecia Areata nedeni henüz kesin bir şekilde tespit edilemese de ortak kanı stres, korku ve ani moral bozuklukları bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olur. Bağışıklık sistemi çökmesi ile birlikte vücut kılları yabancı madde olarak algılayarak onların dökülmesini sağlayan sıvı salgılamaktadır. Saçkıran yada kaş kıran tedavisi mümkün bir sorun olup, öncelikle stres ve sıkıntıdan sıyrılmak gerekir. Bunun dışında tedavisine sarımsak ve kortizon yanı sıra daha etkili bir madde olan SADBE ile devam edilir. 6 Ay içerisinde çözüm olmaması halinde kaş ekimi düşünülebilir.

Mantar Enfeksiyonu
Saçlı deride en sık görülen sorunlardan biride kafa kaşıntısı ve pul pul aşırı kepek problemidir. Normal bir durum olmayıp, altında yatan neden genelde Malassezia furfur dediğimiz mantar problemidir. Bir tür enfeksiyon olan bu durum sadece deriye zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda kıl köklerine ilerleyerek kıl köklerinin ölmesine neden olmaktadır. En az saçlar kadar kaşları da etkileyen bir durum olup, özellikle kaşıntı problemi yaşıyorsanız kesinlikle dikkatli olmalısınız. Kafa derisinde mantar tedavisi için genellikle Climbazol yada Ketokonazol madde içeren şampuanlar öneriyoruz. Aynı şampuanı banyoda kaşlarınız içinde kullanabilirsiniz. Ketokonazol madde içeren şampuan kullanacaksanız 10-15 günde bir kullanmalısınız.

Kemoterapi (Kanser Tedavisi)
Toplumda en can sıkıcı hastalıklardan biri olan kanser ülkemizde 20’den fazla türü tespit edilmektedir. Tedavisinde genelde kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır. Kanserli hücreleri öldürmeyi hedefleyen bu tür ilaçların bir çok geçici ve kalıcı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerden biride vücudun her yerindeki kılların geçici olarak dökülmesine neden olur. Saç, sakal, kaş, bıyık tümü geçici olarak dökülür ve kemoterapi ilaçlarının kullanımı son bulması ile kaybedilen saç ve diğer kıllar geri çıkar. İlk olarak farklı renk ve hafif kıvırcık şekilde çıksa da zamanla eski halini alır.

Dengesiz Beslenme (Biotin Eksikliği)
Günlük hayatta en sık yaptığımız hatalardan biride düzensiz beslenme olup, maalesef çoğu zaman fazla kilo yada kilo kayıplarına neden oluruz. Aşırı diyet yapan insanlar zayıflamayı hayal ederken çoğu zaman vücudun en temel ihtiyacı olan vitaminlerden uzak kalmasına neden olur. Özellikle kıl köklerinin ihtiyacı olan B7 yada diğer adıyla H Vitamini (Biotin) eksikliği ilk olarak kıl köklerinde kalite kaybına bağlı olarak uzama hızında düşme görülür. Devamında ise kalite kaybına uğrayan kıl kökleri dökülür ve ölebilir.

Kalıcı Makyaj, Dövme Vs
Biz insanlar her zaman için her şeyin daha güzelini ister ve bunun için girişimlerde bulunuruz. Özellikle kadınlar sadece kaş aldırma ile yetinmeyip çoğu zaman kaş kalınlaştırma, belirginleştirme için kalıcı makyaj, kalıcı kontur ve dövme gibi uygulamalardan istifade etmektedir. Cilt altına kimyasal madde enjekte etme şeklinde yapılan bu uygulama mevcut kıl köklerinin zarar görmesine ve dökülerek ölmesine neden olabilir. O nedenle bu tür sanal ve geçiçi çözümlerden uzak durmalısınız.

İlerleyen Yaş ve Menopoz
Kaş dökülmesine neden olan sorunlardan biride kadınlarda ilerleyen yaş ve menopoz dönemi olup, bu süreçte ortaya çıkan Östrojen seviyesinde düşüş saçlarda olduğu gibi kaşlarda da seyrelme ve tamamen yok olmaya neden olabilir.

Cerrahi Müdahale ve Yanıklar
Özellikle kaza yada herhangi bir nedenle kaş bölgesinde ameliyat vs olan insanların o bölgede kıl çıkmayabilir. Örnek vermek gerekirse bacaklarınızda kesik şeklinde ameliyat olmanız halinde o bölgede dikiş izlerinin olduğu yerlerde kılların olmadığını görürsünüz. Aynı durum kaş içinde geçerli olup, yine aynı şekilde yara, yanız ve kazalar yine kalıcı kaşsızlık problemine neden olur.

Op. Dr. Seher Şirin Aktarıyor
Evet arkadaşlar yukarıda toplumda en sık görülen kaş dökülmesi nedenlerine yer verdik, şimdi ise aşağıda kaş ekimi uzmanlarımızdan Op. Dr. Seher ŞİRİN’in kaş dökülmesi nedenlerine dair hazırladığı video’ya göz atalım.

Kaş dökülmesi kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorun olup, çözüm yöntemi olarak ise kulaktan doğma bilgiler yerine bilimsel çözümlerle hareket etmek gerekir. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan uzmanlarımıza sormak ve öğrenmek istediğiniz hususları iletebilirsiniz.Kaş Dökülmesi Nedenleri için 14 yorum yapılmış


onur

iyi günler hocam size bir sorum olacaktı benim kaşlarım yarım ve seyrek anneminkide aynı şekilde genetik olabilirmi doğal yöntemler işe yararmı ne yapmalıyım
Op Dr Seher Şirin
olabilir.ekim yapılabilir

onur

Hocam jiletle alinan kas kac gunde cikar
Op Dr Atilla Kaya
Kişiye göre değişebilir 3-4 haftayı bulur

Anıl

Hocam iyi günler, bi kaşımın ucu hafiften döküldü. Ne ile geri getirebilirim. 3 4 hafta önce sarımsak sürdüm fakat şuan hafif ince sarı tüyler var. Tekrar sarımsak kürü yapayımmı kaşıma?
Op.Dr.Seher Şirin
yapabilirsiniz.

Dilek

Hocam merhaba benim kardeşimin kasları ve saçları saç kıran nedeni ile döküldü 1 yıldır herşeyi demedik ama faydası olmuyor pek ne yapmamız gerek lütfen yardımcı olun sadbe yi 1 aydır falan kullanıyoruz faydası olurmu ?
Op.Dr.Atilla Kaya
kullanıp beklemekten başka seçenek yok.eğer %01liğe cevap alamazsanız,%1liğe geçmelisiniz

Gokce

İyi günler kaşlarım çok kalındı ama birden dökülmeye başladı dipleri beyaz beyaz ve çektiğin zaman çok kolay bir şekilde eline geliyor sarımsak kürünü denedim ama dayanilmayacak kadar yaktı hemen yıkamak zorunda kaldım ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
dökülme nedenini değerlendirmek gerekir.eğer geri gelmeyecekse ona göre plan yapmak gerekir

Mujde

Hocam kasımın içinde dikiş izi var ve gitgide daha çok dökülüyor kökleri ne yapabilirim
Op.Dr.Atilla Kaya
dikiş atılması dökülme nedeni olamaz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

Melek

Merhaba. Benim kaşlarım 2.çocuğumundan sonra tamamen döküldü. 3-4 yıldır kalıcı makyaj yaptırdım. Kaş ektirmenin çok acı verici ve şişliğinin uzun süre geçmediğini okudum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Op.Dr.Seher Şirin
lokal anestezi altında uygulanır,bizim tekniğimizde belirgin şişlik olmaz.

Hande

merhaba hocam kaşlarım kalınve siyah renkte 15 gündür yüzümü yıkadıktan sonra saf suyla havluyla kurulayınca kaşımın döküldüğünü fark ettim 1 2 tel sonrasında günde 5 tele kadar arttı mevsimsel olduğunu düşünüyorum ne yapmalıyım aşırı moralimi bozuyor kalın kaşlı olduğum için
Op.Dr.Seher Şirin
dökülmeyi takip edin,biotin 5mg başlayabilirsiniz

Hande

Hocam bi de şampuan Kaş Dökülmesi yapar mı
Op.Dr.Atilla Kaya
yapmaz

Hande

Hocam biotin kullanamı bıraktıktan sonra dökülmelerin daha çok arttığı söyleniliyor
Op.Dr.Seher Şirin
biotin eksikliği varsa dışardan biotin alımını bırakınca tabiiki dökülür.

Hande

hocam kan ilacını 5 ay kullanmamı söylemişti doktorum düzenli kullanmadım ve bıraktım bıraktıktan bi süre sonra kaş dökülmem oldu yani ona bağlıyorum kansızlık Kaş Dökülmesi yapar mı kadınlarda
Op.Dr.Atilla Kaya
evet yapabilir

Özgül

Kaslarım çok dökülüyor doğal yöntemlerden neler yapabilirim
Op.Dr.Atilla Kaya
vitamin eksikliği,kansızlık vb sorununuz olabilir.araştırın,biotin başlayabilirsiniz

İyilmaz

Hocam kaşlarım çok seyrek kaş ektirmek istiyorum ama ilk ekildikten sonra insanların bunu anlamamasını istiyorum ne kadar bir zaman normale dönülüyor bu süreci merak ediyorum.
Saygılar
Op.Dr.Atilla Kaya
05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

Murat

Liken planus hastasıyım. Vücudum daki kıllar döküldü. Şimdi saçlarım ve kaşlarım dökülüyor. Saçı umursamıyorum. Fakat kaşlar çok canımı sıkıyor. Ne önerirsiniz teşekkür ederim.
Op.Dr.Atilla Kaya
liken planusta neden mantar ise saç ve kaş dökülmesine neden olur.ekilen saç ve kaşda tekrar döküleceği için ekim uygun değildir.

gajah