Araştırırken Dikkat Edilecekler

Yazı biraz uzun ama inanın okuduğunuza değecek ve ciddi bilgi birikiminiz olacak. Dikkatli okumanızı ısrarla öneririm
Kaşla ilgili olarak görüşme veya muayene için gelen kişlerin neredeyse % 90 kadarı öncelikle ücreti soruyor, bence sorulacak en son soru olması gereken ücret konusu ne yazık ki ilk soruluyor. Bu yanlışı düzeltmek adına aşağıda asıl sormanız gereken sorularla ilgili bilgiler paylaştım.
Estetik uygulamalarda temel amaç daha güzel görünmek ve yaptırdığı girişimle aldığı sonuçla daha mutlu olmaktır. Yetersiz araştırmayla pişmanlık getiren bir sonuca razı olmamak için araştırmanızı iyi yapmalısınız. Kaş ekimi yada diğer deyimle nakli tecrübe ve dikkat gerektiren bir işlemdir.
Yüzde en belirgin yapı olduğu için ekim açısı, ekim şekli, kişinin yüz yapısı çok önem arz eder. Saç ekimi gibi algılayıp bu şekilde uygulamak tam bir hüsranla sonuçlanabilir.

Kaş Ekimi Araştırma

Kaş ekimini kalıcı kontur gibi düşünmemek gerekir çünkü kalıcı kontur resim yapmak gibidir ve dik çıkmak gibi sorun olmaz.

Kaş Ekimi araştırmaya başlamadan şu soruları ve cevaplarını ezberlemiş olmalısınız.

 • Ekimin yapılacağı yerler kanal açılarak mı yoksa iğne ile delerek mi ekiliyor, kanal açılarak yapıldığında açı vermek diye bir kavram olmaz, iğne ile yapıldığında istenilen tarafa istenilen açıyla ekmek mümkündür.
 • Kökler kaç derece açıyla ekilecek;bu sorunun cevabı yatay ekiyoruz değildir 25 derece ile ekiyoruz gibi cevabı değerlendirmeye almalısınız çünkü ”yatay ekiyoruz” kelimelerinin anlamı çok açık değildir ama 25-30 derece anlaşılabilir bir değerdir.80  derce yatay eken biri 90 derece ekene kıyasla daha yatay ekmiş olur ama çok dik görünür.
 • Ekim işlemini kim yapacak; ”Ekip halinde ekiyoruz” sözü bu sorunun cevabı değildir kaş ekimi ekip halinde yapılan bir işlem değildir ancak tek kişi ekim yapabilir, birden fazla kişi ekiyorsa istenilen açıyı vermek mümkün olmaz. ”ekip halinde ekiyoruz diyen yere değil bizzat uzman doktorun kendisinin ektiği yerleri tercih edin.
 • İşlemi yapacak kişinin eğitimi nedir; Ekiminizi doktor mu yoksa yardımcı personellerimi ekecek bu durumu önceden netleştirmelisiniz, “saç ekim uzmanımız ekiyor” sözüne itibar etmeyin çünkü böyle bir uzmanlık dalı yok, kelime oyunlarıyla sizi ikna etmeye çalışıyorlar demektir..
 • Kökler kaçlı ekilecek; Her kökün mutlaka tekli ekilmesini istemelisiniz çünkü doğal kaşlarda asla ikili üçlü kök olmaz, ikili üçlü kökler halinde ekilirse işlem çabuk biter ama sonuç sizi mutlu etmez.
 • Bu soruların cevabını net bir şekilde almalı, buna rağmen bir klinikle görüşüp ikna olmamalı mutlaka farklı kliniklerden de görüş almalısınız. Size gösterilen resimlere inanmış gibi yapıp mümkünse o klinikte ekilmiş bir kişiyi canlı olarak yüz yüze görmelisiniz.
 • Kliniğin internet sitesinde gördüğünüz resme değil varsa onun orijinal haline bakmalısınız çünkü internetten resim araklamak çok yaygın bir işlemdir. Bu sitedki fotoğraflar maalesef bir çok site tarafından ”kendileri yapmış” gibi yayınlanmaktadır.

Ücret önemli gibi görünse de en önemsiz konu ücrettir ve en sonunda araştırın. Ücretten önce diğer tüm bu soruların cevabını almış olmalısınız, kuaförde saç yaptırmak gibi rutin bir işlem olmadığı için vereceğiniz bedelden çok ömür boyu gözünüzün üstünde tutacağınız bu kılların sizi mutlu etmesi önemlidir.

Kaş Ekiminde Uzman Tecrübesi Önemlidir

Bütün estetik uygulamalarında işlemi yapan kişinin bu konudaki bilgi, beceri ve tecrübesi yanı sıra uyguladığı yöntemin daha çok önemi vardır. Yani yöntemi doğru uygulamıyorsanız sonucun doğru olma ihtimali yoktur. Teknik isim olarak kıyaslandığında her ikisi de FUE yöntemidir ancak kök alma aynı isimle anılsa da asıl önemli olan ekim işleminin ne kadar farklı olduğu net anlaşılmaktadır.

İzleyeceğiniz videolar İnternet ortamında paylaşılmış iki kaş ekimi video sudur. Videoyu dikkatli izlediğinizde şu farkları göreceksiniz.

 • Sağdaki ekimde kanal açılarak yapılan yöntem uygulanmış ve her kanalın genişliği 3-4 kıl kökü + kökü tutan pensin iki bacağı girecek kadar yani yaklaşık 1.5 mm, soldaki ekimde ise kanal açılmadan iğne ile ekiliyor ve açılan delik 0.6 mm.
 • Sağ videoda kökler canlı kısımlarından tutularak ekiliyor, anlı kısım pensle ezildiği için köklerin önemli bir kısmı ölür, ölmeyenlerin kılların ise yapısı değişir ve kıvırcık çıkar. Soldaki ekimde kökün canlı kısmına asla dokunulmaz cansız kısmından tutularak ekilir. Bunun sonucu kök ölümü olmaz ve yapısı değişmez.
 • Sağ videoda kökler rastgele ve derdest edilerek kanala sokulur ve doğal olarak kılların hepsi farklı yönler, önemli bir kısmı da 90 derece karşıya bakacak şekilde dik çıkar. İğne ile delerek ekimde kökler deriye 25-30 derece açıyla ekilir, aynı zamanda üst sıra kulak memesine alt sıra ise kulak tepesine bakacak şekilde ekilir. Bu tarzda doğaldan ayırt edilemeyecek açılarla çıkar.
 • Kanalın açılması sırasında lateral slit denilen alet önceden var olan follikülleri keserek öldürebilir ancak iğne folliküle zarar vermez.
 • Sağ videoda kökler enseden alındığı gibi gurup halinde ekilmektedir ve doğal olarak kaşlar 2-3 hatta 4 kıl içeren demetler halinde çıkar oysa sol da greftler enseden alındıktan sonra işleme tabi tutulmuştur ve hepsi tekli kökler halinde ekilir. Kaş uzadığında doğalda olması gerektiği gibi hepsi tekli çıkar.
 • Kesici aletle kanal açılan her noktada küçük çukurlar oluşur oysa iğneyle delinerek yapılanda çukurluk oluşmaz.
 • Bu ekimleri yaptıran kişilerin biri % 100 pişman olacak ve epilasyon yaptıracak diğeri büyük ihtimalle memnun kalacak.
 • Sağ videoda yöntem gereği ekilecek alan şişirilir ve buna bağlı olarak hastanın gözü 4-6 gün açamayacağı kadar şişer, sol videoda uygulanan yöntemde şişirmek gerekmez ve göz şişmesi çok seyrek görülür.

Eğer hala kaş ekimi yaptırmadınız sa videoyu çok dikkatli izleyip edindiğiniz fikirlerden oluşturacağınız soruları mutlaka doktorunuza sorun ve net cevaplar almaya çalışın. Mesela “biz yatık ekiyoruz” lafına itibar etmeyin “biz 25-30 derece açılarla ekiyoruz” sözünü inandırıcı bulun. Her FUE’nin aynı şeyi ifade etmediğini yukarıda gördüğünüz gibi çok farklı uygulanabileceğini unutmadan FUE kelimesine balıklama atlamayın.

1 Comment

Add a Comment
 1. merhaba bu yazılanlardan çok etkilendim hatta bu sitede dolaşıp duruyorum. yarin için redevu aldim dr Atilla Kayadan çok güveniyorum hemde endişemde var bakalım nasil olucak
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endişe iyidir daha fazla araştırırsınız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018