Kaş Dökülmesi

Bütün estetik uygulamalarında işlemi yapan kişinin bu konudaki bilgi, beceri ve tecrübesi yanı sıra uyguladığı yöntemin daha çok önemi vardır. Yani yöntemi doğru uygulamıyorsanız sonucun doğru olma ihtimali yoktur. Teknik isim olarak kıyaslandığında her ikisi de FUE yöntemidir ancak kök alma aynı isimle anılsa da asıl önemli olan ekim işleminin ne kadar farklı olduğu net anlaşılmaktadır.

İzleyeceğiniz videolar İnternet ortamında paylaşılmış iki kaş ekimi video sudur. Videoyu dikkatli izlediğinizde şu farkları göreceksiniz.

  • Sağdaki ekimde kanal açılarak yapılan yöntem uygulanmış ve her kanalın genişliği 3-4 kıl kökü + kökü tutan pensin iki bacağı girecek kadar yani yaklaşık 1.5 mm, soldaki ekimde ise kanal açılmadan iğne ile ekiliyor ve açılan delik 0.6 mm.
  • Sağ videoda kökler canlı kısımlarından tutularak ekiliyor, anlı kısım pensle ezildiği için köklerin önemli bir kısmı ölür, ölmeyenlerin kılların ise yapısı değişir ve kıvırcık çıkar. Soldaki ekimde kökün canlı kısmına asla dokunulmaz cansız kısmından tutularak ekilir. Bunun sonucu kök ölümü olmaz ve yapısı değişmez.
  • Sağ videoda kökler rastgele ve derdest edilerek kanala sokulur ve doğal olarak kılların hepsi farklı yönler, önemli bir kısmı da 90 derece karşıya bakacak şekilde dik çıkar. İğne ile delerek ekimde kökler deriye 25-30 derece açıyla ekilir, aynı zamanda üst sıra kulak memesine alt sıra ise kulak tepesine bakacak şekilde ekilir. Bu tarzda doğaldan ayırt edilemeyecek açılarla çıkar.
  • Kanalın açılması sırasında lateral slit denilen alet önceden var olan follikülleri keserek öldürebilir ancak iğne folliküle zarar vermez.
  • Sağ videoda kökler enseden alındığı gibi gurup halinde ekilmektedir ve doğal olarak kaşlar 2-3 hatta 4 kıl içeren demetler halinde çıkar oysa sol da greftler enseden alındıktan sonra işleme tabi tutulmuştur ve hepsi tekli kökler halinde ekilir. Kaş uzadığında doğalda olması gerektiği gibi hepsi tekli çıkar.
  • Kesici aletle kanal açılan her noktada küçük çukurlar oluşur oysa iğneyle delinerek yapılanda çukurluk oluşmaz.
  • Bu ekimleri yaptıran kişilerin biri % 100 pişman olacak ve epilasyon yaptıracak diğeri büyük ihtimalle memnun kalacak.
  • Sağ videoda yöntem gereği ekilecek alan şişirilir ve buna bağlı olarak hastanın gözü 4-6 gün açamayacağı kadar şişer, sol videoda uygulanan yöntemde şişirmek gerekmez ve göz şişmesi çok seyrek görülür.

Eğer hala kaş ekimi yaptırmadınız sa videoyu çok dikkatli izleyip edindiğiniz fikirlerden oluşturacağınız soruları mutlaka doktorunuza sorun ve net cevaplar almaya çalışın. Mesela “biz yatık ekiyoruz” lafına itibar etmeyin “biz 25-30 derece açılarla ekiyoruz” sözünü inandırıcı bulun. Her FUE’nin aynı şeyi ifade etmediğini yukarıda gördüğünüz gibi çok farklı uygulanabileceğini unutmadan FUE kelimesine balıklama atlamayın.Yorum yapılmamış

kecoa